niedziela, 1 października, 2023

W dziale „Osobowości” przedstawiamy sylwetki osób zawodowo (choć nie tylko) związanych z muzealnictwem.
Propozycje prosimy zgłaszać mailem na adres: redakcja@muzeon.pl.

Honorata Mielniczenko

Przebieg kariery zawodowej

Absolwentka historii sztuki KUL w Lublinie oraz muzealnictwa na UJ w Krakowie. Od 2003 r. do 2015 r. związana pracą zawodową z Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, w tym 12 lat jako z-ca dyrektora muzeum ds. Muzeum Zamek w Janowcu. Kustosz, inicjatorka i współpomysłodawca wielu wystaw, konferencji naukowych, wydarzeń kulturalnych oraz działań edukacyjnych. Rozpoczęte za jej kadencji takie wydarzenia jak „ Noc Muzeów”, „Święto Wina”, Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” czy „Janowieckie Interpretacje Muzyki” wpisały się na stałe w kalendarz janowieckich imprez kulturalnych.  

Od stycznia 2017 r. od podstaw zorganizowała nowopowstałe Muzeum Czartoryskich w Puławach. Pod jej kierownictwem w tej placówce, na przestrzeni pięciu lat zaprezentowano wiele wystaw i wydarzeń kulturalnych. Na szczególną uwagę zasługuje organizacja XVIII i XIX – wiecznych rekonstrukcji historycznych, które są doskonałą lekcją historii i patriotyzmu.

Ogólnopolska konferencja naukowa „Izabela Czartoryska – dux femina facti”  poświęcona wielokierunkowej działalności Księżnej Izabeli Czartoryskiej zorganizowana w 2019 r. w Muzeum Czartoryskich w Puławach przyciągnęła specjalistów z całej Polski. Zaowocowała wydaniem materiałów z tej konferencji pod tym samym tytułem. Dwa lata później odbyła się kolejna konferencja „Aby Przeszłość Przyszłości odnowić pamięcią” w ramach jubileuszu 220 rocznicy otwarcia Świątyni Sybilli. Muzeum Czartoryskich w Puławach rozwija się sposób niezwykle prężny, wszechstronny i harmonijny. Publikacje towarzyszące wystawom oraz inne wydawnictwa są doceniane i nagradzane. Oferta kulturalna, wystawiennicza i edukacyjna jest bardzo bogata, co wymaga nie tylko talentu organizatorskiego, ale przede wszystkim autentycznej pasji, zaangażowania i miłości do wykonywanej pracy.


Test zdań niedokończonych
  1. Gdybym nie była muzealnikiem, byłabym… nie wiem, nie wyobrażam sobie innej pracy.
  2. W mojej pracy najbardziej lubię… to, że otaczam się pięknem i mam kontakt z ludźmi.
  3. Kiedy po raz pierwszy wchodzę do jakiegoś muzeum… patrzę na sposób eksponowania muzealiów.
  4. Muzealna publiczność to dla mnie… wielka radość.
  5. Zazdroszczę innym muzealnikom… generalnie nikomu nie zazdroszczę.
  6. Mój muzealny autorytet/wzór to… Jerzy Żurawski (wieloletni dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego i były miejski konserwator zabytków w Kazimierzu Dolnym – przyp.red.)
  7. Gdybym mogła przenieść się w czasie, chciałabym… przenieść się do Puław czasów księżnej Izabeli Czartoryskiej. Dlaczego? By pójść z nią do Świątyni Sybilli i obejrzeć Szkatułę Królewską.
  8. Lubię, kiedy w muzeum… jest dużo zwiedzających.
  9. Moje zawodowe marzenie to… pozyskanie dużego zbioru eksponatów.
  10.  Za 10 lat chciałabym… nadal pracować w muzeum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora

Ks. Przemysław Malinowski

0
Przebieg kariery ...

Adam Szpaderski