Drodzy Goście,niebawem otworzymy nową wystawę! Zabierzemy Was w niezwykłą podróż do wnętrz dziewiętnastowiecznych arystokratycznych dworów i mieszczańskich kamienic. Zobaczycie stół nakryty wypiętrzonymi na postumentach platerowanymi wazami, pięknie zdobione półmiski, patery, świeczniki, sztućce, ozdobne figurki. Wystawę „Niecodzienne przedmioty codziennego użytku. 200 lat platernictwa w Polsce. Z kolekcji prywatnych i zbiorów muzealnych” otwieramy 29 listopada.
Wystawie będzie towarzyszył b...
Muzeum w Koszalinie serdecznie zaprasza na retrospektywną wystawę twórczości Edwarda Rokosza, która po raz pierwszy odsłania jego dorobek artystyczny w tak szerokim zakresie. Twórca, działając głównie poza granicami Polski, pozostawał dotychczas niemal nieznany rodzimej publiczności. Jednym z celów wystawy jest uświadomienie znaczenia i wartości jego wciąż nieodkrytego dziedzictwa.
Określenie Edwarda Rokosza mianem artysty wszechstronnego wydaje się niewystarczające, aby w pełni oddać ch...
Nazywany przez Giorgio Vasariego „księciem malarzy” Rafael (1483-1520), należy do najwybitniejszych malarzy włoskiego renesansu. Twórca między innymi pięknych obrazów Madonn i dekoracji w Pałacu Watykańskim, które przyciągają tłumy zwiedzających z całego świata, wywarł ogromny wpływ na sztukę zarówno, kiedy żył, jak i po śmierci.
Książka Rafael. Zbliżenia prezentuje arcydzieła tego mistrza w nowatorski sposób, ukazując w powiększeniu ich najpiękniejsze fragmenty. Ste...
VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłębka – wokół stroju w kulturze, tradycji i współczesności” ma przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie: Jaką rolę pełnił strój w czasach dawnych? Niech nikogo nie zwiedzie przeświadczenie, że to tylko zwyczajne okrycie. Przeciwnie, czepiec, czy wianek, wzór na gorsecie, czy kolor sukmany miały określone znaczenie. Czasem przyziemne, pokazujące status społeczny i majątkowy; czasem obrzędowe, niemalże sakralne. O tych ws...
Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu
Dzieje Muzeum w Żarnowcu sięgają 1902 r., kiedy Maria Konopnicka obchodziła swój jubileusz 25-lecia pracy pisarskiej. Poetka podróżująca od wielu lat po Europie marzyła o własnym miejscu na ziemi. Dlatego podjęto myśl zakupienia i ofiarowania pisarce w darze posiadłości złożonej z domu i kawałka ziemi. Dar narodowy był najwyższym wyróżnieniem dla pisarza w czasach zaborów. W historii Polski tylko Henryka Sienkiewicza i Marię Konopnicką spotkał taki zaszc...
To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych sztuce, ideom, artystom szeroko rozumianego regionu bałtyckiego, dla których punktem wyjścia jest europejski romantyzm i jego fantazmaty.
Serdecznie zachęcamy biblioteki, muzea, domy kultury do współorganizowania kolejnych prelekcji (dysponujemy bogatą listą potencjalnych tematów), tak by wzbogacić lokalną ofertę kulturalną o nowe niecodzienne, profesjonalne i optymalnie cykliczne wydarzenie.
Zainteresowanych za...
Adrian Olearczyk.
Morświn (Phocoena phocoena) jest jednym z najmniejszych gatunków waleni zamieszkujących głównie wody północnego Atlantyku i Morza Bałtyckiego. Czaszka tego gatunku pochodzi z okresu, gdy morświny liczniej zasiedlały Bałtyk. Dziś, w kontekście spadku populacji morświnów i postępującej degradacji ekosystemów morskich, renowacja takich artefaktów pozwala na zachowanie materialnych dowodów bioróżnorodności dla przyszłych pokoleń.
Przed konserwacją
Przed rozpoczęciem prac...
SOBOTA 2.11.2024 – godz.15:17 – 17:00 – Westerplatte - Harcerskie Zaduszki - Podczas oprowadzania Wojciech Samól z Działu Naukowego MIIWŚ przybliży harcerzom historię o poległych Westerplatczykach i członkach ostatniej załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej, koncentrując się na losach tych, którzy stracili życie w czasie wojny. Opowie również o kulisach odnalezienia szczątków żołnierzy z ostatniej Załogi Westerplatte w 2019 roku, a następnie, pod Elektrownią - o najnowszych odkryciach archeol...
Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzictwem kulturowym. Większość polskich muzeów pracuje nad sporządzeniem pełnej listy utraconych zabytków. Jednocześnie są to działania bardzo trudne, m.in. z powodu niewystarczającej bazy źródłowej. Często okazuje się, że odkrycie prawdy historycznej bywa bolesne ze względu na zaangażowane w dane wydarzenia osoby. Tak też jest w przypadku strat wojennych Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Hist...
Prawie 20% muzeów w Polsce korzysta z systemu Muzeo! To ogromne osiągnięcie, które świadczy o zaufaniu, jakim darzą nas nasze placówki kulturalne!
Taka liczba nie jest przypadkowa! To dowód na to, że Muzeo to nie tylko system - to kompleksowe rozwiązanie, które ułatwia zarządzanie zbiorami, organizację wystaw i promocję wydarzeń. Dzięki nam, muzea mogą skupić się na tym, co najważniejsze - na sztuce i historii!
Dlaczego warto wybrać Muzeo?
Innowacyjność - Nasze rozwiązania są dostos...
800 zarejestrowanych gości, ponad setka panelistów z całej Polski i tysiące osób, które biorą udział w wyborach Rad Kultury – we Wrocławiu rozpoczął się Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska pod hasłem „Sztuka współpracy”.
Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska to dyskusje, debaty i warsztaty dotyczące regionalnego środowiska kulturalnego. Od samego początku przygotowywany był z myślą o lokalnych środowiskach twórczych.
- Dziedzictwo kulturowe to nasz fundament ...
Lech Karwowski, krytyk i historyk sztuki, muzeolog, były dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie, który 12 października 2024 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę, został uhonorowany Złotym Medalem „Gloria Artis”.
Odznaczenie „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” wręczyła Hanna Wróblewska - ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Uroczystość wręczenia najwyższego odznaczenia resortu kultury odbyła się w Muzeum Historii Polski w Warszawie podczas spotkania dyrektorów muzeów i instytucji polity...