niedziela, 21 lipca, 2024

W dziale "Osobowości" przedstawiamy sylwetki osób zawodowo (choć nie tylko) związanych z muzealnictwem.
Propozycje prosimy zgłaszać mailem na adres: redakcja@muzeon.pl.

Urszula Kozakowska Zaucha

Przebieg kariery zawodowej

Od zawsze związana z Muzeum Narodowym w Krakowie – podczas studiów jako przewodnik po muzealnych wystawach, potem przez dział promocji i dział inwentarzy dotarła do działu sztuki – czyli do działu nowoczesnego polskiego malarstwa i rzeźby, z którym związana jest do dziś.

Realizuje projekty wystawowe związane głównie ze sztuką Młodej Polski – wystawa Olgi Boznańskiej (wspólnie z dr Ewą Bobrowską), Kraków 1900, wystawy Jacka Malczewskiego, Jana Stanisławskiego.

Publikacje:

Test zdań niedokończonych:
  1. Gdybym nie była muzealnikiem, byłabym… chiroptelologiem.
  2. W mojej pracy najbardziej lubię… moment, kiedy przygotowujemy wystawę, pierwsze obiekty są wnoszone na przygotowane sale wystawowe i rozpoczynamy ich montaż. Obiekty zaczynaj współgrać ze sobą nawzajem, ale również z przestrzenią i widzem. Nie lubię papierologii i niedotrzymywanych terminów.
  3. Kiedy po raz pierwszy wchodzę do jakiegoś muzeum… oglądam sposób komunikacji z widzami, oznaczenia, sposób zaprojektowania przestrzeni dla widzów, sposób opracowania podpisów, tekstów towarzyszących.
  4. Muzealna publiczność to dla mnie – największa z możliwych – satysfakcja!
  5. Gdybym mogła przenieść się w czasie, chciałabym trafić do… roku 1900, kiedy powstawała kolekcja muzealna, którą się opiekuję, a prace Malczewskiego, Boznańskiej, Stanisławskiego trafiały do niej jako przykłady sztuki współczesnej.
  6. Lubię, kiedy w muzeum… jest publiczność.
  7. Moje zawodowe marzenie to… Nie wiem, czy nie jestem za stara na marzenia. Ale chciałabym doprowadzić do końca kilka ważnych projektów, m.in. związanych z Olga Boznańską, z rzeźbą młodopolską.
  8.  Za 10 lat chciałabym… wciąż cieszyć się i lubić to co robię. Bo teraz tak jest i mam nadzieję, że przez najbliższe 10 lat będzie to trwać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły