piątek, 8 listopada, 2024

100 dni Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Za nami pierwsze 100 dni funkcjonowania Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Tysiące odwiedzających, 5 gwiazdek wg opinii przyznanych w wyszukiwarce Google, setki wysłuchanych hutniczych wspomnień i dziesiątki podarowanych Muzeum pamiątek. To wszystko pokazuje, że na mapie regionu pojawiła się nowa instytucja, doskonale odpowiadająca potrzebom kulturalnym mieszkańców całego regionu.

7 tysięcy i 5 gwiazdek

Podczas 100 dni funkcjonowania Muzeum Hutnictwa odwiedziło ponad 7 tysięcy osób. W wyszukiwarce Google Muzeum oceniane jest na 5 gwiazdek w pięciostopniowej skali.

– Wierzę, że opowieść o hutnictwie, którą zaproponowaliśmy publiczności wypełniła istotną lukę w szeroko pojętej ofercie związanej z dziedzictwem kultury przemysłowej. Dziedzictwo hutnicze jest chorzowską specjalnością, a dla wielu z naszych gości stanowi zupełnie nowy temat. Niejeden z nich właśnie tu zaczyna swoją podróż w świat hutniczej pracy i kultury. Cieszę się, że są między nimi również liczne grupy dziecięce – mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Muzeum ma już i swój Oddział

Od 1 stycznia Muzeum Hutnictwa poszerzyło się o Oddział Historii Miasta i Regionu przy ul. Powstańców 25 w Chorzowie. Jest to wynik decyzji władz miasta z 2021 r., które postanowiły połączyć w jedną instytucję b. Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (w organizacji) i b. Muzeum w Chorzowie. W nowej formule kontynuowana będzie dotychczasowa działalność merytoryczna placówek, a łącząc i wykorzystując potencjały obu instytucji możliwe będzie zaproponowanie odwiedzającym jeszcze lepszej oferty.

Odwiedź pierwsze wystawy czasowe

Od 25 lutego do 29 kwietnia w Oddziale Historii Miasta i Regionu prezentowana jest wystawa pt. „«Całkiem nowy wujek». Malarstwo Piotra Naliwajki”. Prezentowane są na niej wyłącznie niewystawiane dotąd publicznie prace artysty. Wystawie towarzyszy szereg aktywności skierowanych zarówno do rodzin z dziećmi (warsztaty), jak i dla pasjonatów sztuki (prelekcje).

Sprawdź nowości w ofercie

Muzeum Hutnictwa można już zwiedzać z przewodnikiem. Po przeprowadzonym naborze sześć osób, których życie w różny sposób związane było lub nadal jest z hutnictwem, podjęło wyzwanie stania się przewodnikami po wystawie stałej „Królestwo Żelaza”. Warto sprawdzić jak fascynujące historie kryją się za pracą w hutnictwie.

Muzeum Hutnictwa można nie tylko zwiedzać, ale również zorganizować w jego przestrzeniach własne wydarzenie. Dla zainteresowanych krótkoterminowym wynajęcie sal na różnego rodzaju spotkania przygotowano ofertę, która jest również dostępna na stronie internetowej placówki.

Pomysły przekuwamy w działania!

Muzeum opracowało wyjątkową ofertę edukacyjno-animacyjną dla różnych grup wiekowych. Na grupy przedszkolne, szkolne oraz klasy ponadpodstawowe czeka aż 8 tematycznych, innowacyjnych propozycji warsztatów. Edukujemy poprzez wspólną zabawę, doświadczanie i spotkanie z drugim człowiekiem. Czerpiemy z mądrości i pamięci dorosłych, ale też wybiegamy w przyszłość z myślą o młodych innowatorach. W końcu stal to tworzywo jutra! Szczegóły dostępne na stronie: muzeumhutnictwa.pl

Ta wiosna w Chorzowie będzie hutnicza

– Przed nami intensywne wiosenne miesiące – mówi dyrektor Kowalski. – Pod koniec kwietnia, dzięki współpracy z ArcelorMittal Poland ruszamy z ogrodem społecznym, w którym pokażemy w praktyce, jakie rośliny towarzyszyły codziennej hutniczej pracy i życiu. Oczywiście 4 maja zadbamy o należyte uczczenie Dnia Hutnika, a 7 maja odbędzie się pierwszy „Florianfest”.

Tydzień później organizować będziemy wyjątkową Noc Muzeum. Wyjątkową dlatego, że towarzyszyć jej będzie wernisaż, moim zdaniem naszej najważniejszej w tym roku wystawy czasowej. Jest nią ekspozycja fotografii industrialnej autorstwa Viktora Máchy, wybitnego czeskiego fotografa, który od 2006 roku podróżuje po świecie, dokumentując obiekty przemysłu ciężkiego.

W Muzeum trwają również prace nad przygotowaniem konkursu ofert na najemcę lokalu gastronomicznego.

– Jestem przekonany, że hutnictwo może być również inspirujące kulinarnie, a surówka może mieć wiele znaczeń. Hutnicze, ogniste barwy, kultura robotnicza, ogień to motywy, które chętnie widzielibyśmy w naszym muzealnym bistro – dodaje dyrektor Muzeum.

Nowiny i informacje o najnowszych wydarzeniach znajdą Państwo na stronie: muzeumhutnictwa.pl i profilu Muzeum na FB.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...