poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Odeszła legenda niemieckiej mody

8 lipca w Berlinie zmarł Uli Richter – jeden z najważniejszych projektantów mody niemieckiego okresu powojennego. Część jego kolekcji znajduje się w berlińskim Muzeum Sztuki Użytkowej.

Uli Richter urodził się w Poczdamie w 1926 roku. W 1952 roku został głównym stylistą i dyrektorem zarządzającym firmy Schröder & Eggeringhaus. Po założeniu w 1959 roku własnej firmy – Uli Richter Modelle GmbH – do lat 80. miał decydujący wpływ na kształt sceny modowej niemieckiej stolicy.

Jego credo „Mniej znaczy więcej” wyraża się przede wszystkim w prostych projektach oraz niezwykłych i ekskluzywnych połączeniach materiałów. Jako pierwszy niemiecki projektant mody opracował kolekcję ready-to-wear dla młodego odbiorcy, otwierając w ten sposób modę dla szerokiej grupy docelowej. Wraz z objęciem profesury na kierunku „eksperymentalne projektowanie w projektowaniu ubioru” na Uniwersytecie Artystycznym (dziś UdK) przekazywał swoją bogatą wiedzę kolejnym pokoleniom.

Poprzez swoją pracę Uli Richter był ściśle związany z Muzeum Sztuki Użytkowej. Już w 2005 roku Fundacja Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego pozyskała dla tego muzeum bogatą kolekcję strojów, w skład której weszło 660 oryginalnych modeli, około 500 akcesoriów, fotografie czołowych fotografów mody XX wieku, 11 000 rysunków oraz materiały archiwalne. Zbiory te były prezentowane na wielu wystawach, z których ostatnia – „Uli Richter Revisited – Fashion Thinker, Teacher, Inspiration” odbyła się w 2016 roku z okazji 90. urodzin projektanta. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...