Ponad 1300 osób odwiedziło wystawę akwareli, które Tytus Brzozowski namalował na zlecenie Instytutu POLONIKA. Po przerwie wakacyjnej obrazy znanego warszawskiego artysty ruszają w świat – będą eksponowane m.in. w Szwajcarii oraz w USA.
Wyjątkowy cykl, na który składa się 13 akwareli z umieszczonymi na nich 150 polonikami, powstawał przez pół roku. Pracę nad tym projektem Tytus Brzozowski skończył już jesienią 2020 roku, ale wskutek zamknięcia galerii podczas pandemii Covid-19 oficjalne otwarcie wystawy trzeba było przesunąć aż do czerwca. W międzyczasie obrazy Tytusa dla POLONIKI zaprezentowano na platformie Google Arts & Culture – już tam cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na żywo w warszawskim Muzeum im. Bolesława Biegasa (17.06-13.07) wystawę obejrzało ponad 1300 osób.
Mieliśmy doskonałą frekwencję! Bywały takie dni, że chętni ustawiali się przed drzwiami na długo przed otwarciem, bo nie wszyscy mogli się jednocześnie zmieścić w naszym kameralnym muzeum. Rozeszła się także iście rekordowa liczba pięknie wydanych katalogów. Miały takie wzięcie, że zastanawialiśmy się, czy dla wszystkich na pewno wystarczy!
ocenia Kinga Waliszewska z Fundacji im. Bolesława Biegasa.
Dyrektor Instytutu POLONIKA Dorota Janiszewska-Jakubiak przyznaje, że idea pokazywania poloników na obrazach z początku mogła wydać się kontrowersyjna, ale teraz ma 100-procentową pewność, że ten pomysł ma sens.
Z jednej strony obrazy cieszą oko swoją formą i mistrzowskim detalem, ale jest w nich także treść na długo pozostająca w pamięci. POLONIKA dba o kulturową spuściznę Polski na całym świecie, od USA po Ukrainę. Wystawa realizuje więc misję Instytutu, żeby nasze pozostałości ocalić od zapomnienia, chronić i pielęgnować, a także mówić o nich najczęściej jak się da. Najprościej się o tym przekonać, studiując obrazy z katalogiem na podorędziu. Zadbaliśmy, żeby poszczególne miejsca czy obiekty opisać z historycznym „zapleczem”. W sumie, oczywiście podchodząc do kwestii z humorem, powstał w ten sposób mały lecz efektowny… przewodnik po świecie poloników.
dodaje.
Autor prezentowanych na wystawie prac – Tytus Brzozowski podkreśla, że zarówno sama wystawa, jak i to, co dookoła niej się działo, wywołało fantastyczną interakcję z widzami na Instagramie i Facebooku.
Nie zliczę rozmów, które w taki sposób odbyłem. W każdym razie pozytywnie nakręcają do dalszej pracy i wymyślania kolejnych pomysłów. Chciałbym również podziękować pani kurator Ani Ekielskiej za pomysł oprawy samej wystawy. Przestrzenne „cytaty” z moich akwareli ustawione w muzeum wyglądały naprawdę nowocześnie, a dokładny opis poloników przy obrazach to pomysł na szóstkę!
mówi.
Wystawa „12 miast Tytusa Brzozowskiego” po przerwie wakacyjnej rusza w świat. Na początku września akwarele z polonikami pojadą do Szwajcarii, gdzie będą eksponowane w Rapperswilu – wernisaż wystawy wstępnie zaplanowano na 18 września. Potem obrazy zostaną przewiezione za ocean – kolejnym celem wspólnej artystycznej misji Tytusa Brzozowskiego oraz Instytutu POLONIKA będzie Chicago (wernisaż na razie 22 października, wystawa otwarta do 11 grudnia).
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego
Opieka merytoryczna: Dorota Janiszewska-Jakubiak
Kurator wystawy: Anna Ekielska
Koordynator i pomysłodawca projektu: Karolina Sałajczyk
Patroni medialni: TVP Kultura, CHILLIZET, miesięcznik FOCUS.