poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Ekologia i historia – nowatorskie porozumienie Muzeum II WŚ i WFOŚiGW

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku podpisały porozumienie, które połączy historię z działaniami na rzecz ochrony przyrody. To nowatorski projekt, w którym edukacja ekologiczna prowadzona będzie przez jednostkę muzealną.

Jednym z głównych założeń podpisanego porozumienia jest szeroko pojęta współpraca pomiędzy Muzeum a Funduszem, w zakresie realizacji przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i propagującym dobre praktyki na rzecz ochrony przyrody. Obie instytucje zobowiązały się do wzajemnego wspierania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Na mocy podpisanego porozumienia, Muzeum, w miarę dostępnych możliwości, będzie realizowało zadania na rzecz ochrony przyrody oraz kształtowania postaw proekologicznych wśród różnych grup społecznych, przy wsparciu merytorycznym i finansowym Funduszu.

Porozumienie podpisali p.o. dyrektor MIIWŚ w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt oraz prezes  WFOŚiGW w Gdańsku  Szymon Gajda.

Dzisiejsze porozumienie o współpracy jest pierwszym, jakie zostało podpisane przez Muzeum w 2022 roku – mówi p.o. Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr hab. Grzegorz Berend, prof. UG. – Ten fakt nie tylko ogromnie nas cieszy, ale jest jednocześnie symbolicznym wyrazem wejścia w nowy rok z energią i ciekawymi pomysłami działań na rzecz tak ważnego zagadnienia, jakim jest ochrona przyrody. Dotychczasowe imponujące prośrodowiskowe działania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku utrwalają w przekonaniu, że wzajemna współpraca i wykorzystanie potencjału obu instytucji przyniesie pożyteczne i inspirujące efekty. Dla Muzeum jest to także kolejny niezwykle istotny krok na rzecz realizacji „zielonych inicjatyw”, wpisujących się w tak potrzebne i ważne działania na rzecz społecznej odpowiedzialności. Mamy nadzieję, że efekty naszej współpracy będą zarówno przykładem tzw. dobrych praktyk, jak i przede wszystkim inspiracją do działania dla innych instytucji.   

Prezes Zarządu WFOŚiGW w Gdańsku  Szymon Gajda podkreśla, że Muzeum II Wojny Światowej to nie tylko bardzo prężnie działająca instytucja kultury, ale także miejsce, w którym realizowane są bardzo ciekawe proekologiczne projekty.

– Połączymy siły i efekty wspólnych działań mogą być naprawdę fantastyczne! – dodaje. – Bardzo mi zależy na dobrej edukacji ekologicznej, prowadzonej z pasją i entuzjazmem. Takiej, z której chętnie korzystać będą dzieci i młodzież, ale także i osoby dorosłe. Edukacja w terenie jest najlepszą formą nauki. Istotne jest to, aby odbiorcy naszych działań mogli na żywo poznać różne zagadnienia związane z ochroną przyrody.

Podpisaniu porozumienia towarzyszyła dyskusja nad kierunkami wspólnych działań oraz pomysłami, które mają zostać zrealizowane w najbliższym czasie.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...