poniedziałek, 23 grudnia, 2024

175. urodziny przyjaciółki kobiet

175 lat temu, 10 września 1846 roku, Amerykanin Elias Howe opatentował pierwszą na świecie maszynę do szycia. Obecnie domowe szycie przeżywa swój rozkwit, bo jest uznawane za działanie przyjazne dla klimatu. Dziś wiele osób ma własne maszyny, ale jeszcze długo po 1846 roku większość ludzi szyła ręcznie.

Wynalazca Elias Howe pracował jako mechanik w Bostonie, gdzie przez wiele lat próbował zmechanizować technikę szycia ręcznego.

– Udało mu się dopiero wtedy, gdy wymyślił system z dwiema nićmi: górną, która przechodzi przez ucho igły i dolną, która jest podawana przez szpulkę i automatycznie przesuwa materiał podczas szycia – mówi konserwator maszyn do szycia Tone Rasch.

Chociaż Howe opatentował swoją maszynę, droga do produkcji była jeszcze długa. Pojawiły się spory: najpierw o patent amerykański, a później o angielski, kiedy pod koniec lat czterdziestych XIX wieku rozpoczął produkcję w Londynie, nie czyniąc jej jednak opłacalną.

W 1865 roku Elias Howe założył w Nowej Anglii swoją firmę – Howe Machine Company. Dwa lata później zmarł. Jego brat, Amasa Howe, kontynuował produkcję w Stanach Zjednoczonych, a później założył europejską fabrykę w Bridgetown w Szkocji.

Najprawdopodobniej z tej fabryki pochodzi maszyna Howe’a, którą Muzeum Techniki otrzymało w 1930 roku od Olgi Nilsen. Pani Nilsen była inspektorem w Tukthuset w Oslo. W swojej pracy łączyła funkcje strażnika i nauczyciela, może więc podarowana maszyna była wcześniej wykorzystywana do pracy przez ówczesnych przestępców i bezdomnych?

Howe Machine Company została zamknięta w latach 1886-87.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...