środa, 22 stycznia, 2025

2020 – kiepski rok duńskich muzeów

Stowarzyszenie Muzeów Duńskich opublikowało wyniki badań, z których wynika, że miniony rok był fatalny dla muzealników – placówki odwiedziło ponad 3 miliony gości mniej, niż rok wcześniej. Faktyczne dane mogą być jeszcze gorsze, bo w ankiecie wzięła udział tylko połowa muzeów należących do Stowarzyszenia.

Z podanych przez muzealników danych wynika, że w całym 2020 roku muzea odwiedziło 5,6 mln gości, a rok wcześniej było ich 8,9 mln. Większość muzeów, aby przetrwać ten trudny czas, musiała wprowadzić znaczne oszczędności, a czasem nawet zwolnić część personelu. 6 na 10 muzeów miało w 2020 r. niższe obroty niż w 2019 r. Prawie połowa odnotowała spadek o ponad jedną czwartą, a co czwarte – o ponad 40%. Co piąta duńska placówka nie odnotowała spadku obrotów, a nieliczne mogą nawet cieszyć się niewielkim wzrostem. Jako powody takiej sytuacji wskazują otwarcie nowych miejsc do zwiedzania i całkiem udane lato.

Jak wiele państw na świecie, także Dania wprowadziła szereg programów pomocowych dla instytucji kultury. Co trzecie muzeum biorące udział w ankiecie skorzystało w ub. roku z możliwości refundacji wynagrodzenia, podobna ilość – z refundacji kosztów stałych. Ale największym hitem – i pakietem pomocy, który większość z nich uważa za najbardziej korzystny – jest tzw. pakiet letni umożliwiający turystom korzystanie z wielu atrakcji (np. wejść do muzeów) za połowę ceny. Z takiej opcji skorzystało 9 na 10 badanych muzeów.

Z zadowoleniem przyjmujemy te promyki nadziei, które pozwalają sądzić, że w w niektórych przypadkach rok 2020 był lepszy, niż mogliśmy się spodziewać. Niestety, jest ich niewiele. Zamknięcia i restrykcje niszczą muzea i wiemy, że zwłaszcza te duże, chętne dotąd odwiedzane, stoją przed poważnymi wyzwaniami. Chcielibyśmy zachęcić zarówno rząd, jak i członków rządowych zespołów do powtórzenia idei letniego pakietu. Może to zachęcić zwiedzających do wizyt w muzeach po ich ponownym otwarciu. Niezwykle ważne jest również, aby pakiety pomocowe obowiązywały tak długo, jak długo istnieją ograniczenia

mówi Flemming Just, prezes Stowarzyszenia Muzeów Duńskich.


W opublikowanym w połowie stycznia raporcie ekspertów z zaleceniami dotyczącymi ponownego otwarcia duńskich placówek, muzea zostały sklasyfikowane stosunkowo daleko.

Raport ekspertów zawierający zalecenia dotyczące ponownego otwarcia wykorzystuje podział na kulturę indoor i outdoor oraz sport. Dlaczego zamiast tego nie ustalać priorytetów w zależności od ilości kontaktów fizycznych? W muzeach jest dużo miejsca, nie ma fizycznego kontaktu między gośćmi, mamy też dobre systemy zabezpieczeń

zaznacza Flemming Just.

Według Europejskiej Organizacji Muzeów NEMO, do tej pory nie było ani jednego przypadku, w którym muzeum stanowiłoby ognisko rozprzestrzeniania się infekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...