środa, 22 stycznia, 2025

Dzieła „Łukaszowców” wracają do Polski

Po 83 latach do Polski powróci cykl 7 obrazów Bractwa św. Łukasza i 4 makat Mieczysława Szymańskiego. Jeszcze tego lata prace „Łukaszowców” trafią do zbiorów Muzeum Historii Polski.

Obrazy były prezentowane w pawilonie polskim na Wystawie Światowej w Nowym Jorku od maja 1939 roku do końca 1940 r. Przedstawiają one najważniejsze wydarzenia z historii Polski, ukazując jej wkład w rozwój cywilizacji zachodniej. Po zakończeniu wystawy, ze względu na trwającą w Europie wojnę, dzieła z pawilonu polskiego pozostawiono na terenie USA. Po wojnie siedem obrazów członków Bractwa św. Łukasza oraz cztery makaty Mieczysława Szymańskiego za sprawą komisarza generalnego Pawilonu Polskiego Stefana Roppa trafiły pod opiekę amerykańskiej uczelni Le Moyne College z Syracuse. O ich powrocie do Polski mówiło się od wielu lat, ale dopiero teraz, dzięki staraniom MKiDN i ministra Piotra Glińskiego, udało się podpisać umowę, na mocy której cała kolekcja trafi do Polski. Stanie się częścią stałej wystawy Muzeum Historii Polski.


Cykl 7 obrazów prezentujących wielowiekową historię Rzeczypospolitej stworzyła grupa 11 artystów – studentów Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, członków Bractwa św. Łukasza, wśród których byli: Bolesław Cybis, Bernard Frydrysiak, Jan Gotard, Aleksander Jędrzejewski, Eliasz Kanarek, Jeremi Kubicki, Antoni Michalak, Stefan Płużański, Janusz Podoski i Jan Zamoyski. Malarze pracowali pod kierunkiem prof. Tadeusza Pruszkowskiego w jego atelier zlokalizowanym w Kazimierzu nad Wisłą.

Siedem obrazów, o wymiarach 120 x 200 cm każdy, przedstawia doniosłe wydarzenia z historii Polski: „Spotkanie Bolesława Chrobrego z Ottonem III u grobu św. Wojciecha (1000)”, „Przyjęcie chrześcijaństwa przez Litwę (1386)”, „Nadanie przywileju jedleńsko-krakowskiego (1430)”, „Unia Lubelska (1569)”, „Uchwalenie konfederacji warszawskiej o wolności religijnej (1573)”, „Odsiecz Wiednia (1683)” oraz „Konstytucja 3 Maja (1791)”.

Dopełnieniem wystroju Sali Honorowej Pawilonu Polskiego na nowojorskiej wystawie były 4 makaty pn. „Jan III Sobieski” wg projektu Mieczysława Szymańskiego, wykonane pod kierunkiem Marii Łomnickiej-Bujakowej przez zespół hafciarek ze spółdzielni „Inicjatywa” w Warszawie.

ŹródłoMKiDN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...