W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowano eksponaty związane z wojskową i sportową działalnością oficera WP Władysława Bobińskiego, dowódcy Pułku Ułanów Karpackich i jednostek pancernych 2 Korpusu. To kolejna odsłona muzealnego cyklu „Wejście w historię”.
Wśród zabytków, które można oglądać w siedzibie muzeum znalazły się:
- proporzec dowódcy Pułku Ułanów Karpackich należący do Władysława Bobińskiego, używany jako znak rozpoznawczy i umieszczany na pojeździe; proporzec, barwy i ich układ wzorowany był na proporcach kawaleryjskich używanych przez WP w okresie międzywojennym. Egipt, 1941 r;
- srebrne trofeum Władysława Bobińskiego z wyścigów konnych zorganizowanych przez brytyjskich oficerów 25 stycznia 1941 r. w Sidi Bishr k. Aleksandrii; Bobiński został zwycięzcą dwóch z czterech gonitw: w kategorii dla oficerów Dywizjonu Ułanów Karpackich oraz wyścigu otwartego dla polskich i brytyjskich oficerów. Wielka Brytania, 1937-1941 r;
- medal z 1 Międzynarodowych Konkursów Hippicznych w Warszawie; na odwrocie grawer: por. W. Bobiński, 27 V- 7 VI 1927 r. Polska, 1927 r.
– Władysław Bobiński, rocznik 1901, ten sam rocznik, co Witold Pilecki. To osoba, która miała ogromne zasługi w walce o niepodległy byt państwa polskiego. Był osobą, która specjalizowała się w jeździectwie. Część tych zabytków, które prezentujemy, dotyczy właśnie tej aktywności Władysława Bobińskiego. […] Władysław Bobiński podzielił losy tysięcy polskich oficerów, którym nie dane było powrócić po wojnie do Polski, która to w roku 1945 zniewolona została przez komunistów, aż do śmierci Bobińskiego w 1975 roku. Tym większy szacunek należy się Władysławowi Bobińskiemu – podkreśla dr Marek Szymaniak, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
– Władysław Bobiński, jako wytrawny jeździec w okresie przedwojennym, przez wiele lat z sukcesem brał udział w wyścigach i zwodach hippicznych – opowiada zastępca kierownika Działu Zbiorów Monika Sołoduszkiewicz. – Na swoim koncie odnotował co najmniej 108 zwycięskich gonitw, za co związek jeździecki przyznał mu Wielką Złotą Odznakę Jeździecką. W jednej z dwóch gablot prezentujemy m.in. medal ówczesnego porucznika Władysława Bobińskiego z Międzynarodowych Konkurów Hippicznych zorganizowanych w Warszawie w 1927 r. Kolejnym unikalnym eksponatem jest srebrne trofeum w formie pucharu majora Bobińskiego z wyścigów konnych zorganizowanych przez pułk piechoty Welch Regiment dnia 25 stycznia 1941 r. w Aleksandrii.
Cykl „Wejście w historię”, to wydarzenie, w ramach którego każdorazowo na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prezentowane są eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji.