środa, 2 kwietnia, 2025

Lwia wystawa w Pradze

Muzeum Narodowe w Pradze przygotowując się do ponownego otwarcia przygotowało zupełnie nową wystawę – „Nazywają mnie lwem”. Przedstawiono na niej najstarszy czeski symbol państwowy.

Czesi codziennie widzą lwa na monetach, domach, biurach, mundurach i koszulkach sportowców. Jednak niewiele osób wie, skąd ten symbol pochodzi i jakie jest jego dokładne znaczenie. Wystawa jest swoistą podróżą przez czeską historię od połowy XIII wieku do czasów nam współczesnych. Kontynuuje przy tym prezentację symboli państwowych w Muzeum Narodowym i luźno nawiązuje do wystawy „Symbole”, upamiętniając tym samym 100. rocznicę ustanowienia czechosłowackich symboli państwowych w 1920 roku.

Kwestia pochodzenia lwa jest niejasna. Jest on wymieniony w legendzie o Bruncviku. Według kroniki Dalimila, herb w postaci srebrnego lwa na czerwonym polu czeski książę Władysław II otrzymał od Fredericka Barbarossy i było to podziękowanie za pomoc w zdobyciu Mediolanu. Lew czeski jest prezentowany na wystawie jako symbol narodowy i państwowy, symbol oporu, ale także jako osobisty symbol żołnierzy walczących podczas I i II wojny światowej. Jego wizerunki można również znaleźć na kartach ślubnych z XVI wieku, a także na kartach z XIX wieku, gdzie oryginalne symbole niemieckie zastępują czeskie. Unikalnym artefaktem, choć nieco młodszej daty, jest Order Białego Lwa, który w nowej wersji po upadku komunizmu został przyznany tylko raz – historykowi H. Gordonowi Skillingowi. 

Całą wystawę można obejrzeć online na oficjalnej stronie Muzeum Narodowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rodzinna przygoda z „Marzanną” w tę ni...

Impreza plenerowa „Marzanna”! 23 marca 2025 r. w godz. 11.00-15.00 Muzeum...

Tajemnice toruńskich historii – ...

25.03. 2025 roku o godz. 17.00 Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Historii Toru...

Martwa natura

Wielokrotnie nagradzana, przetłumaczona na siedemnaście języków, poruszają...

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

Noworoczna okazja na rozwój z systemem...

W tym wyjątkowym czasie chcielibyśmy zapytać czy zastanawiali się Państwo nad z...