Centralne Muzeum Jeńców Wojennych pozostanie instytucją współprowadzoną przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Marszałka Województwa Opolskiego. Właśnie podpisano aneks do umowy w tej sprawie.
Aneks, który podpisali wiceminister Jarosław Sellin, marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła i wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca, przedłuża termin obowiązywania umowy do 31 grudnia 2025 r. W dokumencie określono także, że minimalna wysokość dotacji podmiotowej, którą przekaże Muzeum Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyniesie 1 858 000 zł. Województwo Opolskie przekazywać będzie 1 385 872 zł.
Muzeum sprawuje opiekę nad terenami po obozach jenieckich w Łambinowicach oraz cmentarzami wojennymi wielu epok, prezentuje ekspozycję w budynku muzealnym w Opolu, zajmuje się dokumentacją losów jeńców wojennych w jenieckich systemach niemieckim i sowieckim oraz dziejów polskich żołnierzy internowanych w czasie II wojny światowej w krajach neutralnych. Decyzją Komisji Europejskiej, Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach uzyskało tytuł Europejskiego Znaku Dziedzictwa 2019.
W Łambinowicach więzieni byli francuscy jeńcy wojny prusko-francuskiej 1870-71. W latach 1921-24 przebywali tam Niemcy czekający na repatriację w związku z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i ustaleniem nowych granic po I wojnie światowej. Więzieni tam również byli jeńcy koalicji antyhitlerowskiej z II wojny światowej i w pierwszych latach rządów komunistów w Polsce (1945-46), niemieccy i śląscy przesiedleńcy. Miejsce to ostatecznie przestało być miejscem ludzkiej udręki dopiero w październiku 1946 r., kiedy zlikwidowany został prowadzony pod nadzorem Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Niemodlinie Obóz Pracy Łambinowice.