czwartek, 24 kwietnia, 2025

5. Bieg Pamięci Sybiru. Ponad 1200 osób na listach startowych

Muzeum Pamięci Sybiru razem z Fundacją Białystok Biega po raz piąty organizują Bieg Pamięci Sybiru. Zachęcają, by w ten sposób oddać hołd ofiarom sowieckich deportacji z lat 1940–1941. Bieg stacjonarny w Białymstoku odbędzie się 11 lutego, we Wrocławiu – 18 lutego, a wirtualny w dniach 11-28 lutego. Zapisy jeszcze trwają.

Impreza na stałe zagościła w kalendarzu wydarzeń historyczno-sportowych nie tylko w Białymstoku, ale także w innych miastach Polski oraz w środowiskach polonijnych za granicą. W poprzednich czterech edycjach wzięło udział łącznie ponad 4 tysiące biegaczy. Dzięki biegowi wirtualnemu do inicjatywy dołączyli także amatorzy sportu z wielu krajów na świecie – w 2022 roku byli to mieszkańcy Belgii, Białorusi, Niemiec, Norwegii, Litwy i Włoch, a nawet Australii i Nowej Zelandii. W dotychczasowych edycjach biegu wirtualnego uczestnicy pokonali łącznie ponad 52 tysiące kilometrów.

– Chcemy pokazywać i upamiętniać naszą historię za pośrednictwem tego typu wydarzeń, a nie tylko wystaw czy prezentacji. Zależy nam na dotarciu do nowych pokoleń, do młodych ludzi, aby pamięć o Sybirakach trwała i była wciąż żywa – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Zapraszam do udziału w biegu nie tylko białostoczan.

Tegoroczny Bieg Pamięci Sybiru odbędzie się jak zawsze w Białymstoku (podobnie jak rok temu – w Lesie Solnickim, godz. 18.00) oraz w tak docenianej przez biegaczy formie wirtualnej. Nowością jest bieg we Wrocławiu, który będzie miał miejsce w Lesie Osobowickim. Dlaczego Wrocław? Gdy po 1945 r. miasto to znalazło się w granicach Polski, przybyło do niego wielu mieszkańców Kresów Wschodnich – przede wszystkim ze Lwowa i okolic – którzy w wyniku przesunięcia granic utracili swoje domy. Z tego samego powodu osiedlali się tutaj Sybiracy, którym dane było opuścić Związek Sowiecki, ale których powrót do rodzimych stron nie był już możliwy.

Każdy z uczestników, który ukończy 5. Bieg Pamięci Sybiru, otrzyma pamiątkowy medal. Od 2022 r. medale przybliżają eksponaty z Muzeum Pamięci Sybiru. Tegoroczny zdobią skrzypce rodziny Jąkałów, z którymi wiąże się poruszająca historia. Józef Jąkała był osadnikiem ze wsi Góra koło Bełza w województwie lwowskim. Był dzieckiem, gdy ojciec podarował mu skrzypce i nauczył na nich grać. Jako że Józef, zgodnie z tradycją rodzinną, uczył grać także swoje dzieci, instrument ten był ważny dla całej rodziny. Gdy 10 lutego 1940 r. po Jąkałów przyszli Sowieci, wśród spakowanych rzeczy znalazły się i skrzypce. Dzięki instrumentowi rodzina Jąkałów mogła opuścić syberyjską tajgę wraz z pierwszym transportem, gdyż córka Józefa, Marysia, uprosiła ojca, by oddał Sowietom to, co miał najcenniejszego, byle tylko móc stamtąd wyjechać jak najszybciej. Naczelnik posiołka, w którym mieszkali, wzruszony odwagą proszącej dziewczynki nie tylko zgodził się na ich wyjazd, ale też zwrócił skrzypce właścicielowi.

Podobnie jak w poprzedniej edycji biegu, na rewersie medalu znalazło się miejsce na grawer. Ci uczestnicy, którzy zdecydują się uczcić swoim udziałem w biegu pamięć konkretnego Sybiraka, jego imię i nazwisko znajdą wyryte na swoim medalu. Wystarczy zaznaczyć to w formularzu zgłoszeniowym. Muzeum przygotowało listę sylwetek, aby ułatwić wybór biegaczom, ale można także wpisać do formularza personalia osoby spoza listy. Z tej możliwości korzystają często potomkowie osób deportowanych.

Zapisy na 5. Bieg Pamięci Sybiru odbywają się na stronie internetowej

opracowanie: Kamila Bogacewicz

ŹródłoUM Białystok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...