81 lat temu, 14 czerwca 1940 r., do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz dotarł pierwszy masowy transport polskich więźniów. Wśród 728 mężczyzn przywiezionych do obozu z więzienia w Tarnowie dominowali więźniowie polityczni, głównie z południa Polski. Wśród nich żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie organizacji podziemnych, młodzież gimnazjalna i studencka oraz niewielka grupa polskich Żydów.
Rocznica tego wydarzenia decyzją Sejmu w 2006 r. stała się Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.
W uchwale z 8 czerwca 2006 r. Sejm oddał hołd wszystkim ofiarom nazistowskich zbrodni. „Łączymy się w uczuciach ze słowami papieża Benedykta XVI o nauce, która dla przyszłości ludzkości płynie z miejsca, gdzie nienawiść do ludzi doszła do swych najdalszych granic” – napisali posłowie w uchwale. Izba wspomniała także posłów II Rzeczypospolitej, którzy stracili życie w Auschwitz.
W 2015 r. Sejm zmodyfikował nazwę święta. Od tej pory 14 czerwca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Celem uchwały było podkreślenie prawdy historycznej o charakterze obozów i sprawcach popełnianych w nich zbrodni. W ciągu pierwszych dwóch lat działania obozu Auschwitz, jego więźniami i ofiarami byli głównie Polacy.
Posłowie wezwali jednocześnie władze szczebla państwowego i samorządowego „do podejmowania inicjatyw upamiętniających ofiary II wojny światowej, w szczególności niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i niemieckich nazistowskich obozów zagłady, oraz polski wkład w walkę z niemiecką ideologią narodowego socjalizmu”.