poniedziałek, 18 listopada, 2024

81. rocznica pierwszego transportu Polaków do Auschwitz

81 lat temu, 14 czerwca 1940 r., do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz dotarł pierwszy masowy transport polskich więźniów. Wśród 728 mężczyzn przywiezionych do obozu z więzienia w Tarnowie dominowali więźniowie polityczni, głównie z południa Polski. Wśród nich żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie organizacji podziemnych, młodzież gimnazjalna i studencka oraz niewielka grupa polskich Żydów.

Rocznica tego wydarzenia decyzją Sejmu w 2006 r. stała się Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

W uchwale z 8 czerwca 2006 r. Sejm oddał hołd wszystkim ofiarom nazistowskich zbrodni. „Łączymy się w uczuciach ze słowami papieża Benedykta XVI o nauce, która dla przyszłości ludzkości płynie z miejsca, gdzie nienawiść do ludzi doszła do swych najdalszych granic” – napisali posłowie w uchwale. Izba wspomniała także posłów II Rzeczypospolitej, którzy stracili życie w Auschwitz.

W 2015 r. Sejm zmodyfikował nazwę święta. Od tej pory 14 czerwca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Celem uchwały było podkreślenie prawdy historycznej o charakterze obozów i sprawcach popełnianych w nich zbrodni. W ciągu pierwszych dwóch lat działania obozu Auschwitz, jego więźniami i ofiarami byli głównie Polacy.  

Posłowie wezwali jednocześnie władze szczebla państwowego i samorządowego „do podejmowania inicjatyw upamiętniających ofiary II wojny światowej, w szczególności niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i niemieckich nazistowskich obozów zagłady, oraz polski wkład w walkę z niemiecką ideologią narodowego socjalizmu”.

ŹródłoSejm RP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...