Już niedługo w internecie będzie można przejrzeć ponad 65 tys. kart pochówkowych cmentarza żydowskiego w Łodzi – największej takiej nekropolii w kraju.
17 marca przedstawiciele Gminy Żydowskiej w Łodzi, Fundacji Dziedzictwa Kulturowego i Archiwum Państwowym w Łodzi podpisali umowę, na mocy której karty zostaną zdigitalizowane i udostępnione w sieci. Pochodzą one z okresu od końca XIX w. do połowy XX w. i zawierają takie dane, jak np. daty śmierci, lokalizacje pochówku i ostatniego miejsca zamieszkania pochowanych osób.
mówił podczas podpisania umowy Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.
Cmentarz żydowski przy ul. Brackiej w Łodzi założono w 1892 r. W czasie II wojny światowej chowano na nim Żydów z Litzmannstadt Getto. W 2015 roku uznano go za Pomnik Historii. Znajdują się tu m.in. nagrobki Seweryna Sterlinga, rodziców Juliana Tuwima i Artura Rubinsteina oraz mauzoleum łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego.
Zeskanowane karty będzie można przeglądać na stronach www.szukajwarchiwach.gov.pl, www.cmentarzezydowskie.org oraz stronie łódzkiej gminy żydowskiej.