W miniXplore na pierwszym planie jest zabawna eksploracja – bez instrukcji obsługi i bez „dobra” i „zła”. W ten sposób dzieci i dorośli mogą podejść do trudnych zazwyczaj dziedzin (matematyka, informatyka, nauki przyrodnicze i technologia) bez zahamowań i z radością.
Nowa przestrzeń rodzinna w Muzeum Techniki w Wiedniu przeznaczona jest dla rodzin z dziećmi od 3 roku życia. Pobudza do eksperymentowania i aktywności – na 500 metrach kwadratowych rozmieszczono liczne stanowiska interaktywne. MiniXplore rozwija też takie umiejętności, jak komunikacja, współpraca, kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów. Zobacz, usłysz, poczuj, przeżyj – dzieci uczą się tu poprzez własne doświadczenia, a dorośli są włączeni w koncepcję wystawy jako asystenci i partnerzy do zabawy.
Autorem zróżnicowanego pod względem artystycznym i architektonicznym projektu pomieszczenia jest młody, ale już popularny w Austrii artysta uliczny RUIN. Dyrektor Muzeum Techniki Peter Aufreiter jest zadowolony ze współpracy.
mówi.
Projekt wnętrza oparty jest na zasadach zrównoważonego rozwoju. Tam, gdzie było to możliwe, użyto naturalnych materiałów, takich jak brzozowe drewno, wełna owcza, wióry sosny, pestki wiśni czy plewy gryczane, a także tworzyw sztucznych, ale wykonanych z surowców wtórnych. Co ważne, twórcy wystawy współpracowali przede wszystkim z firmami regionalnymi.