W tym roku przypada 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji rok 2021 został przez Sejm ogłoszony Rokiem Cypriana Kamila Norwida. Instytucje podległe Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przygotowały w związku z tym kilkadziesiąt wydarzeń, które odbędą się w Polsce i za granicą.
Wśród zaplanowanych wydarzeń znalazły się m.in.
- premiera opery „Wanda” do tekstu C. K. Norwida przygotowana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspólnie z Operą Krakowską, Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz Programem 2 Polskiego Radia
- prace konserwatorskie tzw. grobu norwidowskiego na cmentarzu polskiej emigracji w Montmorency pod Paryżem przeprowadzone przez Narodowy Instytut Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
- wystawa „Norwid w rysunkach” w Narodowym Centrum Kultury
- spacery historyczne po Warszawie śladami C. K. Norwida organizowane przez Muzeum Historii Polski
- warsztaty dla nauczycieli „Artyści Wielkiej Emigracji” organizowane przez Muzeum Narodowe w Warszawie
- cykl spotkań z czytaniami performatywnymi tekstów dramatycznych poety „Norwid w teatrze świata” oraz konkurs na najlepszą realizację sztuki lub adaptacji tekstów C. K. Norwida podczas konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” – wydarzenia organizowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Niektóre wydarzenia już się odbyły, ale można je obejrzeć w internecie. Dostępne są np. prezentacja kolekcji poświęconej C. K. Norwidowi zawierającej zbiór rękopisów, pierwodruków i rysunków pisarza przygotowana przez Bibliotekę Narodową, a także pokaz i produkcja krótkometrażowego filmu „Vade-mecum” w reżyserii Braci Quay – wybitnych twórców animacji filmowych (film oraz dyskusja towarzysząca premierze dostępna w serwisie YouTube). W ramach Roku Norwidowskiego z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury w Warszawie przy stacji Metro Centrum powstał upamiętniający poetę mural.
Lista wydarzeń organizowanych w ramach Roku Norwidowskiego dostępna jest na stronie MKDNiS.