piątek, 22 listopada, 2024

Służba Więzienna wspiera muzeum

Na terenie rzeszowskiego Muzeum Techniki i Militariów odbyło się symboliczne przekazanie wycofanego z użytkowania samochodu służbowego na rzecz Fundacji Muzeum Techniki i Militariów.

Rzeszowskie Muzeum Techniki i Militariów to jedyna tego typu placówka na Podkarpaciu i jedna z nielicznych w Polsce. Jego założycielem jest gen. bryg. rez. dr hab. inż. Tomasz Bąk – w latach 2008-2010 dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, pasjonat techniki, historii, orędownik pracy z młodzieżą.

Uczestniczący w uroczystości Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł podkreślał, jak ważną rolę w rozwoju placówki odgrywa osoba jej założyciela.

Muzeum jest w stanie rozwoju. Cały czas sprowadzane są zabytki. Na przeszło 1000 metrów kwadratowych, staraniem pana generała, zostało zgromadzonych mnóstwo sprzętów – nie tylko wojskowych, ale i codziennego użytku; to zabytki techniki, których próżno by szukać gdzie indziej

mówił.

Przekazany przez Służbę Więzienną pojazd to dostawczo-osobowy Peugeot Partner, który swoją służbę pełnił dotychczas w Zakładzie Karnym w Rawiczu. W imieniu Formacji symbolicznego przekazania dokonał płk Marek Grabek – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie. Dziękując za przekazane auto, prezes Fundacji Muzeum Techniki i Militariów podkreślał, że pojazd „z pewnością będzie cały czas w ruchu”.

Przyszedł okres wiosenno-letni, czas porządków na strychach i w szopach, a tym samym mamy bardzo dużo zgłoszeń od osób, które chcą przekazać eksponaty do muzeum. To auto pozwoli nam dotrzeć do naszych darczyńców i wzbogacać zbiory muzeum

mówił generał Tomasz Bąk.

Rzeszowskie Muzeum techniki i Militariów działa od 2011 roku. Obecnie w jego zbiorach znajduje się ok. 3,5 tys. eksponatów – w tym tak spektakularne, jak samoloty wojskowe, pojazdy pancerne czy kolekcja starych samochodów i motocykli. Od samego początku swojego istnienia muzeum współpracuje z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Rzeszowie i podkarpackimi jednostkami penitencjarnymi. Na ekspozycji znajdują się wycofane z użytkowania pojazdy i sprzęt Służby Więziennej. Muzeum dysponuje również wystawą historycznego i obecnego umundurowania Służby Więziennej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...