piątek, 22 listopada, 2024

Dziewczyny z brązu, chłopaki ze złota. Rozmowy o siatkówce i nie tylko z medalistami igrzysk olimpijskich z Tokio (1964), Meksyku (1968) i Montrealu (1976)

Książka jest zapisem 20 rozmów o tym, jak rodziła się potęga polskiej siatkówki.

Ta publikacja sprawiła nam dużą radość. Ja i moje koleżanki z reprezentacji czułyśmy się trochę opuszczone. Choć nie mamy w dorobku olimpijskiego złota, nasze sukcesy przez lata pozostawały zapomniane. Cieszę się, że autor chciał o nas przypomnieć

mówiła podczas spotkania promującego książkę Krystyna Jakubowska, brązowa medalistka olimpijska z Tokio i Meksyku.

Do książki liczącej niemal 600 stron trafiło dwadzieścia rozmów przeprowadzonych przez Macieja Zdziarskiego – wieloletniego dziennikarza, działacza społecznego, a także fotografika, który zajmuje się m.in. fotografią siatkarską. Wybitni sportowcy, dziś 70- i 80-latkowie, opowiedzieli autorowi o swojej drodze do sukcesu. Wywiadom towarzyszy bogata faktografia i kilkaset ilustracji.

Autor zaprosił do rozmowy wszystkie żyjące brązowe medalistki z Tokio i Meksyku.

„Ich osiągnięcia, pierwsze olimpijskie sukcesy w historii siatkówki, dziś są nieco zapomniane. Część bohaterek nie ukrywała zaskoczenia, że po wielu latach ktoś chce wysłuchać ich opowieści” wspomina Maciej Zdziarski. Siatkarki udostępniły mu swoje najważniejsze sportowe pamiątki: fragmenty dzienników, listy, albumy z wycinkami prasowymi. Na potrzeby książki zrealizowano sesje zdjęciowe, których efektem są wzruszające fotografie: panie znów do rąk biorę piłkę, a na szyję zakładają pamiątkowe naszyjniki z olimpijskimi kółkami.

Książka jest ukoronowaniem osiągnięć siatkarskich ludzi naszego pokolenia. Obecnie wspomina się głównie sukcesy Złotek, a warto przypominać, że to nasze koleżanki w Tokio i Meksyku sięgały po olimpijskie medale

podkreśla Edward Skorek, mistrz olimpijski, wieloletni kapitan reprezentacji i lider „złotej drużyny” Huberta Wagnera.

Jak wyjaśnił Maciej Zdziarski, publikacja rozrastała się wraz z postępami prac.

Odkrywaliśmy niepublikowane dotąd zdjęcia i pamiątki moich rozmówców. Poznawaliśmy fascynujące szczegóły z życia. Finalnie wydawnictwo liczy znacznie więcej stron, niż zakładaliśmy.

Obecny na spotkaniu promocyjnym prof. Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, podziękował bohaterom publikacji za podzielenie się z czytelnikami pięknymi historiami z życia i zawodniczej kariery.

Dziękuję autorowi Maciejowi Zdziarskiemu i inicjatorowi powstania publikacji Ryszardowi Czarneckiemu. Siatkówka jest jednym z polskich sportów narodowych. Jest bardzo popularna, a mimo to sukcesy olimpijskie bohaterów nie zostały powtórzone

zauważył.

To prawdziwe opus magnum, takiej książki jeszcze nie było. Istnieją opracowania, ale nikt nie stworzył publikacji, w której zawarte są wywiady o życiu, i życiu po życiu sportowym. Dziękuję MKDNiS za wsparcie tej inicjatywy

mówił Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego, członek prezydium PKOl, pomysłodawca książki.

Projekt, którego efektem jest publikacja wydana przez Fundację Instytut Łukasiewicza, dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Sport dla Wszystkich”. Partnerami wydania są Krajowa Spółka Cukrowa, LW Bogdanka i Poczta Polska.

Więcej informacji na: https://siatkarskiehistorie.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...