poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Mural z Anną Bilińską zdobi i promuje

Na warszawskiej ulicy Smolnej można już obejrzeć mural przedstawiający Annę Bilińską. Projekt towarzyszy otwartej w Muzeum Narodowym wystawie „Artystka. Anna Bilińska 1854–1893”.

Mural powstał dzięki współpracy Muzeum i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studentki Wydziału Malarstwa przygotowały prace będące reinterpretacjami autoportretów Bilińskiej. Jeden z projektów w ostatnich dniach czerwca br. zrealizowano w przestrzeni miejskiej.

Lektura biografii Bilińskiej pozwala poznać ją jako kobietę silną i pełną determinacji, zawodową artystkę, która zrobiła międzynarodową karierę. Te właśnie wątki stanowią motyw przewodni projektu. Autorki prac –
przedstawicielki młodego pokolenia – dopiero wchodzą w świat sztuki, a w malarstwie i życiowej drodze Bilińskiej znalazły twórczą inspirację. Mural, poświęcony malarce należącej do pierwszej generacji zawodowych artystek
w Polsce, przypomina także o obecności kobiet w historii sztuki – dlatego obok wizerunku malarki pojawiły się nazwiska innych twórczyń.

Mural powstał dzięki współpracy z Good Looking Studio i AkzoNobel. Będzie można go oglądać do końca lipca br. Wystawa „Artystka. Anna Bilińska 1854– 1893” w MNW potrwa do 10 października.

Artystki uczestniczące w projekcie to Anna Balcerak, Patrycja Chojnacka, Aleksandra Nowicka, Patrycja Serweta i Wiktoria Wojciechowska.

Kuratorami projektu są Zofia Machnicka (MNW) i Antoni Starowieyski (Wydział Malarstwa ASP w Warszawie).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...