Muzeum II Wojny Światowej zaprasza na wydarzenia upamiętniające wybuch II wojny światowej, realizowane w 82. rocznicę wydarzenia. W ramach tegorocznych obchodów placówka przygotowała nową wystawę czasową, wykład, prelekcję oraz pokaz filmowy. Zwieńczeniem tego szczególnego dnia będzie widowisko muzyczne „7 x Westerplatte”, które w nowatorski sposób opowie o wrześniowych walkach na półwyspie, bohaterskich obrońcach oraz przyszłości miejsca – symbolu jakim jest Westerplatte.
Szczegółowy program wydarzeń:
- godz. 9:00
Wernisaż wystawy czasowej „Kiedy się wypełniły dni…” Pochówki polskich obrońców Westerplatte
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, poziom -3. Wstęp wolny.
Niezwykła wystawa odsłaniania w 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej przybliża sylwetki dziewięciu obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, poległych w trakcie trwającej pomiędzy 1 a 7 września 1939 roku bitwy. Żołnierze ci zostali odnalezieni w 2019 r. w trakcie badań archeologicznych przeprowadzonych na Westerplatte przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z biogramami żołnierzy, jak i zobaczyć przedmioty odnalezione przy szczątkach obrońców. Celem ekspozycji jest przywrócenie pamięci o polskich bohaterach II wojny światowej, odwołując się do namacalnych dowodów ich niezłomnej walki i bohaterskiej śmierci.
- godz. 15:00
Pokaz filmu w reżyserii Stanisława Różewicza „Wolne miasto” (1958).
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Kino Muzeum.
Bezpłatne wejściówki na pokaz będą dostępne do pobrania w kasach Muzeum w dniu seansu.
Film „Wolne miasto” jest kronikarskim, wspartym zdjęciami archiwalnymi zapisem przebiegu bohaterskiej obrony Poczty Polskiej w Gdańsku w 1939 roku. W filmie ukazana jest sytuacja w Wolnym Mieście Gdańsku w przeddzień wybuchu II wojny światowej, jak i pierwszy, tragiczny dzień wojny, gdy grupa pracowników poczty przez 12 godzin bohatersko broniła placówki. Film prezentowany w wersji po rekonstrukcji cyfrowej. W rolach głównych m.in. Hanna Zembrzuska, Irena Netto, Danuta Królska, Zygmunt Hübner, Krystyna Feldman, Kalina Jędrusik, Jan Machulski, Piotr Fronczewski, Wacław Kowalski i inni.
- godz. 15:30
Wykład naukowy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Berendta „Agresja III Rzeszy na Polskę przed Trybunałem w Norymberdze”
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego na poziomie -3. Streaming w mediach społecznościowych MIIWŚ.
- godz. 16:30
Prezentacja dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Berendta oraz prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego „Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Stan zaawansowania prac”
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego na poziomie -3. Streaming w mediach społecznościowych MIIWŚ.
Budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 jest priorytetowym zadaniem realizowanym przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W trakcie prezentacji zostaną przedstawione zarówno dotychczasowe działania, jak i najbliższe plany inwestycyjne. Wydarzenie będzie okazją do przybliżenia wieloetapowego i złożonego procesu inwestycyjnego, jak i podkreślenia historycznej i symbolicznej roli pola bitwy na Westerplatte, miejsca gdzie rozpoczęła się największa tragedia w dziejach cywilizacji, jaką była II wojna światowa.
- godz. 20:15
Widowisko muzyczne 7 x Westerplatte
Plac przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
WIDOWISKO MUZYCZNE „7 X WESTERPLATTE”
- Organizator: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
- Patronat honorowy: Wiceprezes Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, prof. Piotr Gliński
- Partnerzy: ORLEN, Energa Grupa ORLEN
- Patroni medialni: Polskie Radio S.A., TVP S.A.
- Producent wykonawczy: TVP S.A. Oddział w Gdańsku
- Producent wykonawczy artystyczny: Art Zone Events
- Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
1 września br. o godz. 20:15, w 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej, na placu przed Muzeum II Wojny Światowej pod patronatem honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, profesora Piotra Glińskiego, zostanie zaprezentowane widowisko muzyczne „7 × Westerplatte”. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo w TVP1.
Przedstawiona w siedmiu odsłonach opowieść o Westerplatte, przy wykorzystaniu najnowszych rozwiązań wizualno-scenograficznych, będzie prezentować nie tylko historię półwyspu, ale przede wszystkim postawę grupy ponad 200 żołnierzy bohatersko broniącej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. W szerszym ujęciu widowisko ukazywać będzie trudną historię, pełne grozy i tragizmu zaangażowanie Polaków oraz polskie doświadczenia podczas II wojny światowej.
Dzięki zastosowanym technikom scenicznym oraz technologiom przekazu telewizyjnego opowiemy o życiu, bohaterskiej postawie, niezwykłej i heroicznej walce oraz śmierci polskich żołnierzy, wzbogacając wydarzenie o walor edukacyjny. Scenariusz odniesie się także do najnowszej historii, wyników badań archeologicznych, szerokich planów budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz upamiętnienia polskiego czynu zbrojnego na Westerplatte
Wydarzenie stanowić będzie połączenie muzyki z najnowocześniejszymi technologiami video-mappingu i działaniami live-act. Niezaprzeczalną siłą widowiska stanowić będzie jego aspekt artystyczny oparty na nowoczesnej oprawie muzycznej utworów, zaaranżowanych przez wybitnych kompozytorów. W wydarzeniu swój udział potwierdzili: Zuza Jabłońska, Michał Kowalonek, Kasia Dereń, Mateusz Ziółko, Iwona Sobotka, Krzysztof Cugowski, Marcin Januszkiewicz, Motion Trio Arkadio, Tomson i Baron.
Bilety: 30/20 zł (ulgowe i z kartą Dużej Rodziny) dostępne na stronie internetowej bilety.muzeum1939.pl oraz w kasach Muzeum.
1 września 2021 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku będzie otwarte dla zwiedzających w godz. 6.00-18.00. Wstęp na wystawę główną oraz ekspozycje czasowe tego dnia w cenie 1 zł.