W dniu 9 maja 1950 r., podczas gdy na świecie trwała zimna wojna, deklaracja Roberta Schumana położyła podwaliny pod budowę wspólnej Europy – przypomina Parlament Europejski, zachęcając do odwiedzenia wirtualnej wystawy poświęconej planowi b. francuskiego ministra.
„Chcesz dowiedzieć się więcej o deklaracji Schumana, która dała początek Unii Europejskiej, jaką dziś znamy? Odwiedź wirtualną wystawę na stronie @Europeanaeu” – pisze PE na Twitterze. Europeana jest inicjatywą Unii Europejskiej, finansowaną z unijnego programu Łącząc Europę oraz przez państwa członkowskie UE.
Wirtualną wystawę, która powstała z okazji 70. rocznicy deklaracji Schumana, można zobaczyć TUTAJ.
Wystawa dotyczy wydarzeń z roku 1950 r. W pięć lat po zakończeniu II wojny światowej, Europa nadal zmagała się z jej konsekwencjami. Ówczesny francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman zamierzał powołać nową ponadnarodową organizację, by stworzyć wspólny francusko-niemiecki rynek węgla i stali otwarty również na inne kraje europejskie. Chodziło o Europejską Wspólnotę Węgla i Stali (EWWiS).
Rządy europejskie uznały bowiem, że wspólna koordynacja produkcji stali i wydobycia węgla pozwoli zapobiec powtórzeniu się w przyszłości podobnego konfliktu, tak że wszelka wojna między odwiecznymi rywalami – Francją a Niemcami – będzie „nie tylko nie do pomyślenia, ale i fizycznie niemożliwa”.
EWWiS (założona przez: Belgię, Francję, Holandię, Luksemburg, Niemcy i Włochy) była pierwszą w historii ponadnarodową instytucją europejską, która ostatecznie przekształciła się Unię Europejską, jaką dziś znamy.