piątek, 22 listopada, 2024

BohaterON w Twojej Szkole – trwają zapisy

1 września ruszyły zapisy do projektu BohaterON w Twojej Szkole, stanowiącego element VI edycji ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię! Placówki oświatowe będą mogły bezpłatnie korzystać ze specjalnie przygotowanego pakietu edukacyjnego.

Pakiet edukacyjny to zestaw narzędzi dla nauczycieli, edukatorów i animatorów przeznaczony do pracy z dziećmi i młodzieżą na temat Powstania Warszawskiego i edukacji patriotycznej. Ponadto pedagodzy będą mogli wziąć udział w wyjątkowym seminarium, a chętni uczniowie wysłać laurkę z życzeniami do Powstańców Warszawskich.

Misją organizatorów kampanii „BohaterON – włącz historię!”, obok pielęgnowania pamięci narodowej i działań pomocowych skierowanych do Powstańców Warszawskich, jest tworzenie i przekazywanie wiedzy historycznej w atrakcyjnej dla odbiorców formie. Prowadzony w ramach kampanii projekt „BohaterON w Twojej Szkole” skupia się na mówieniu o historii Polski XX w. w prostej i jednocześnie angażującej formie. W programie mogą uczestniczyć placówki oświatowe i instytucje pracujące z dziećmi i młodzieżą na wszystkich poziomach kształcenia – od przedszkola, przez szkoły podstawowe po ponadpodstawowe.

– Co roku przygotowujemy dla pedagogów różnego rodzaju nowatorskie materiały edukacyjne, które będą mogli wykorzystywać podczas lekcji historii i zajęć edukacji patriotycznej – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, organizatorka kampanii BohaterON – włącz historię! – To dla nas niezwykle ważna część BohaterONu – chcemy pokazać, że lekcje historii nie muszą być nudne, a uczniowie mogą w nich aktywnie uczestniczyć. Ten rok jest dla nas wyjątkowy, ponieważ przygotowaliśmy aż cztery bloki edukacyjne dla czterech poziomów nauczania oraz seminarium dla nauczycieli i edukatorów. Chętni uczniowie mogą również wysłać kartkę do Powstańców Warszawskich. Wychodząc naprzeciw potrzebie nauki zdalnej, w związku z panującą w kraju pandemią, przygotowaliśmy scenariusze zajęć umożliwiające przeprowadzenie lekcji w formie online.

Tegoroczne ogólnopolskie działania edukacyjne podzielono na segmenty, biorąc pod uwagę wiek i poziom wiedzy uczniów. Do każdego materiału edukacyjnego powstały scenariusze zajęć przeznaczone dla nauczycieli przedszkola, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Aby wziąć udział w projekcie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie bohateron.pl, następnie pobrać materiały edukacyjne i scenariusze zajęć, przeprowadzić lekcje z uczniami i wypełnić sprawozdanie z realizacji projektu.

Za udział w projekcie szkoły otrzymują dyplom, a koordynator – imienne zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w akcji.

Przygotowane przez organizatorów materiały edukacyjne to:

● Spektakl „Niebajka o Powstaniu Warszawskim” – przedstawienie lalkarskie dla najmłodszych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, stworzone przez „Pracownię za piecem”.

Przedstawienie oparte jest na relacji dziadek – wnuczka. Fabuła w prosty sposób wyjaśni dzieciom, czym jest bohaterstwo, czyn patriotyczny oraz jak postępować w codziennym życiu, by móc siebie nazwać patriotą. Pokaże, co dla Powstańców Warszawskich znaczy pamięć o historii oraz jak ważna jest dla nich korespondencja z młodym pokoleniem.

● Słuchowisko „Mały” roznosiciel nadziei” – twórców: Magdaleny Górskiej (scenariusz) i Wojciecha Urbańskiego (reżyseria). W rolach głównych usłyszymy m.in.: Kosmę Pressa, Magdalenę Różczkę, Piotra Głowackiego, Michała Czerneckiego, Wandę Marzec, Janusza Nowickiego, Annę Seniuk, Wiktorię Gąsiewską, Mateusza Pawłowskiego oraz innych wspaniałych polskich aktorów.

Słuchowisko, przygotowane dla uczniów szkół podstawowych (klasy IV-V), wprowadzi w powstańczy klimat, odpowie na pytanie, jaką rolę w powstaniu pełnił tytułowy „roznosiciel nadziei”; pomoże uczniom zrozumieć, czym wówczas kierowała się młodzież i w jakich warunkach musiała się odnaleźć, by przetrwać. Pokaże relacje międzyludzkie, solidarność i współpracę w czasie, gdy na szali stawiono własną rodzinę kontra miłość do Warszawy, do Polski.

● Odcinek programu nauczyciela Arkadiusza Patera „Co za historia” – opowiadający o zagadnieniach dotyczących Powstania Warszawskiego, z którymi mierzą się na lekcjach historii uczniowie VII i VIII klasy szkoły podstawowej.

● Odcinek programu „Historia bez cenzury” pt.: „Głód, brud i wesela” – codzienność podczas Powstania Warszawskiego. Młodzież ze szkół ponadpodstawowych dowie się, jak wyglądało funkcjonowanie i codzienne życie powstańców toczące się w cieniu walk.

– Różnorodność tegorocznych materiałów pozwala nam na dotarcie do każdej grupy wiekowej uczniów i nie tylko. Jesteśmy przekonani, że każdy z przygotowanych materiałów trafi również do dorosłych – dodaje Agnieszka Łesiuk-Krajewska. – Niebajka o Powstaniu to wyjątkowa forma teatrzyku – przedstawienia z przesłaniem, może nieco zapomnianego i taki też był nasz cel – przypomnieć o tego rodzaju formie edukacji. Słuchowisko z udziałem tak pięknych głosów i muzyki porusza, edukuje i pozwala nam na chwilę przenieść się w czasie i zagłębić w historię małego listonosza. Nawiązaliśmy również współpracę z youtuberem Arkadiuszem Paterem prowadzącym kanał Co za historia oraz autorami programu Historia bez Cenzury, z którymi już mieliśmy okazję współpracować, i to był strzał w przysłowiową dziesiątkę. Wierzymy, że i tym razem będzie podobnie.

Na zgłoszenia szkół organizatorzy czekają do 2 października. Czas na realizację projektu i odesłanie sprawozdania pedagodzy mają do 30 listopada.

– W tym roku dodatkowo zapraszamy na stacjonarno-terenowe seminarium dotyczące metod aktywizujących i dobrych praktyk w nauczaniu aż 40 nauczycieli i edukatorów z zakresu historii, języka polskiego i edukacji patriotycznej. Zainteresowani znajdą szczegółowe informacje na ten temat na naszej stronie internetowej. Na zgłoszenia czekamy do 10 września – to wyjątkowa okazja do zdobycia nowych umiejętności i poznania pozaformalnych metod nauczania – zachęca A. Łesiuk-Krajewska.

Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne.

ŹródłoBohaterON

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...