czwartek, 16 maja, 2024

Tadeusz Wenda upamiętniony na muralu

Powstawał kilka miesięcy i upamiętnia człowieka, który zrobił wiele dla Gdyni. Chodzi o mural prezentujący postać inżyniera Tadeusza Wendy, budowniczego gdyńskiego portu. W czwartek, 23 września, odbyło się jego oficjalne odsłonięcie. Dzieło powstało na fasadzie budynku przy ul. Władysława IV 11 i tam można je podziwiać.

Rok 2021 w Gdyni ustanowiono Rokiem Tadeusza Wendy. Z tej okazji w mieście odbywa się szereg wydarzeń przybliżających postać budowniczego gdyńskiego portu. W czwartek, 23 września o godz. 10.00 na fasadzie budynku przy ul. Władysława IV 11 odsłonięto mural poświęcony inżynierowi Tadeuszowi Wendzie.

W uroczystości wzięli udział m.in.: Katarzyna Gruszecka-Spychała – wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Jacek Sadaj – prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Kazimierz Koralewski – wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Hanna Wenda-Uszyńska – wnuczka Tadeusza Wendy, Sławomir Kalicki – lider Forum Gospodarki Morskiej, Karin Moder – dyrektorka Muzeum Miasta Gdyni oraz mieszkańcy miasta.

– Inżynier Tadeusz Wenda to postać ciągle nieopowiedziana, wcale nie tak szeroko znana, szczególnie młodemu pokoleniu. To również fantastyczny życiorys, który nadaje się na hollywoodzki film i wielka osobowość, która sprawiła, że miasto, w którym tak dobrze się czujemy, powstało. Dlatego zaprezentowanie inżyniera w taki sposób w Roku Wendy jest bardzo trafionym pomysłem. Szczególnie, że wpisuje się to nie tylko w gdyńską, modernistyczną estetykę, ale także w estetykę, która jest bliska młodym ludziom i pozwoli poznać im tę postać – mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

– Mural poświęcony Tadeuszowi Wendzie jest dla nas bardzo ważny. W ten sposób pokazujemy mieszkańcom, ale też tym, którzy do nas przyjeżdżają, postać wielkiego Polaka. Zawsze mówiliśmy, że budowa Gdyni i portu miała trzech ojców. Wszyscy pamiętają o Eugeniuszu Kwiatkowskim, niektórzy pamiętali również o Wendzie. Tymczasem cały 2021 rok został uchwałą Rady Miasta ustanowiony jako Rok Tadeusza Wendy i to jest takie zwieńczenie – dodała Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Powierzchnia ściennego malowidła to około 210 metrów kwadratowych. Prace nad nim trwały kilka miesięcy. Koncepcję opracował artysta Krzysztof Iwański we współpracy z Muzeum Miasta Gdyni.

– Jestem ogromnie szczęśliwa, że wreszcie nadszedł ten dzień i możemy odsłonić mural, nad którym pracowaliśmy wspólnie z projektantem przez kilka miesięcy. Koncepcja wykuwała się długo. Wreszcie Krzysztof Iwański zaproponował nam projekt, co do którego byliśmy zgodni i to jest właśnie to. Idea trafiona w punkt. Myślę, że po odsłonięciu tego muralu nikt już nie będzie miał wątpliwości, jaka była rola Tadeusza Wendy w historii naszego miasta – mówi Karin Moder, dyrektorka muzeum.
 
Data odsłonięcia muralu nie jest przypadkowa. 23 września 1922 roku sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni, mija zatem 99 lat od tego wydarzenia. W realizacji tego przedsięwzięcia partycypowały władze Portu Gdynia i organizatorzy Forum Gospodarki Morskiej.


Tadeusz Wenda nie tylko wskazał miejsce, w którym powstanie port, ale także zaprojektował i nadzorował jego budowę. Stworzył dzieło, które przyczyniło się do rozwoju gospodarczego kraju oraz rozwinięcia żeglugi i handlu zamorskiego. Od 1921 roku Wenda stał na czele zespołu ludzi budujących gdyński port.

Port był dumą i chlubą nie tylko rządzących, ale całego społeczeństwa II Rzeczypospolitej. Specyficzne okoliczności i warunki, jakie zaistniały w odrodzonym po I wojnie światowej państwie, spowodowały, że uwaga Polaków musiała się skupić na inwestycjach morskich. Budowa portu dawała szansę na pracę i samorealizację ogromnej grupie przedstawicieli inteligencji technicznej, specjalistów z różnych dziedzin, ale i zwykłych robotników. Miasto, które tu wyrosło, stało się symbolem nowoczesności, przedsiębiorczości i rozwoju II Rzeczypospolitej.

– Tadeusz Wenda nigdy nie zabiegał o oklaski, zajmował się pracą. To człowiek o nieprzeciętnej osobowości, odznaczający się wielkim patriotyzmem, wychowany w umiłowaniu do Polski. Ostatnie 17 lat swojego życia związał z ukochaną Gdynią. Jego ostatnim i największym dziełem był gdyński port. Minęło 99 lat, a ja mam wrażenie, że Tadeusz Wenda wrócił do Gdyni. Dzięki tym wszystkim wspaniałym projektom, które są organizowane, ten jakże skromny inżynier wychodzi z cienia. Rok 2021 pokazuje to najbardziej – mówiła podczas uroczystości odsłonięcia muralu Hanna Wenda-Uszyńska, wnuczka Tadeusza Wendy.


Muzeum Miasta Gdyni prowadzi badania, gromadzi historie mówione oraz obiekty związane z projektantem i głównym budowniczym gdyńskiego portu. Instytucja zaprasza wszystkich mieszkańców Gdyni – tych obecnych i dawnych – do współtworzenia strony www.TadeuszWenda.pl.

Najnowszą inicjatywą muzeum jest wystawa przygotowana wspólnie z Galerią Klif. „Dla Polski ten port zbudowałem” to ekspozycja, na której znalazły się fotografie pokazujące, jak powstawał port, a także pozwalające przyjrzeć się inżynierowi Tadeuszowi Wendzie przy pracy.

Ekspozycja będzie prezentowana w nowej sali wystawienniczej w Galerii Klif (al. Zwycięstwa 256) do grudnia br. Wstęp bezpłatny.

ŹródłoUM Gdynia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...