sobota, 23 listopada, 2024

Obrona Wybrzeża 1939 upamiętniona na wystawie

To hołd dla bohaterów z września i października 1939 roku. Do 10 października na skwerze Kościuszki w Gdyni można zobaczyć wystawę „Zasłużyć na krzyż: albo Virtuti, albo drewniany. Obrona Wybrzeża 1939” przygotowaną przez pracowników gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Przypomina ona historię sprzed 82 lat i opisuje heroiczną walkę polskich żołnierzy w pierwszych tygodniach II wojny światowej.

Obrona Wybrzeża trwała od 1 września do 2 października 1939 roku. Jako ostatni skapitulowali obrońcy Helu. Wcześniej, 19 września, poddali się żołnierze broniący Kępy Oksywskiej. Jednak ich dowódca, płk Stanisław Dąbek, wybrał śmierć zamiast niemieckiej niewoli. Między innymi tego można dowiedzieć się, oglądając wystawę „Zasłużyć na krzyż: albo Virtuti, albo drewniany. Obrona Wybrzeża 1939”.

– To przypomnienie wydarzeń sprzed 82 lat. Pokazuje piękny fragment historii polskiego września. Wtedy to właśnie Wybrzeże, Oksywie i Półwysep Helski pokazały, jak można się bić i dzielnie bronić. Ekspozycja to również hołd dla naszych bohaterów, obrońców Wybrzeża z września i października 1939 roku. Pułkownik Stanisław Dąbek, admirał Józef Unrug czy wiceadmirał Przybyszewski, m.in. te postaci wspominamy na wystawie – mówi prof. dr hab. Mirosław Golon, prezes gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Autorami wystawy są pracownicy gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej: dr Barbara Męczykowska, Artur Chomicz i Daniel Sieczkowski. Powstała ona we współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej. Składa się z kilku plansz, na których zebrano informacje oraz archiwalne zdjęcia i materiały.

– Zaczęliśmy od pokazania, jak Pomorze i Gdynia rozwijały się w okresie dwudziestolecia międzywojennego. To był doskonały przykład tego, co Polacy potrafią zrobić. Poza tym na wystawie są oczywiście militarne akcenty – mówi Daniel Sieczkowski, kurator wystawy.

Wystawę można oglądać do 10 października. Jak informuje IPN, ekspozycja będzie wkrótce dostępna także online.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej gdańskiego IPN-u.

ŹródłoUM Gdynia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...