sobota, 23 listopada, 2024

Weekend Niepodległościowy w toruńskim Muzeum Okręgowym

18 stycznia 1920 roku wojska niemieckie opuściły Toruń, do miasta wkroczyły pierwsze oddziały polskie. Na ulicach panowała radość i entuzjazm. Kamienice udekorowano biało-czerwonymi emblematami, powiewały flagi i proporce, zbudowano 32 bramy triumfalne. Niektóre z wówczas wykonanych przedmiotów, z biegiem lat, znalazły swoje miejsce w Muzeum Okręgowym w Toruniu.

Jedną z części ekspozycji „Toruń i jego historia” w Muzeum Historii Torunia dotyczącej lat 1920-1945 otwiera czerwony proporzec z białym orłem. W styczniu 1920 roku uszyła go młoda torunianka Łucja Czubowa z domu Skierska. 18 stycznia 1920 roku powiewał w oknie mieszkania przy ul. Łaziennej 10.

Z czasem stał się cenną pamiątką rodzinną, ponieważ Łucja młodo zmarła. W lutym 1945 roku ten sam proporzec zawieszono na pomniku Mikołaja Kopernika. Historia miasta i jego mieszkańców zbiegła się w jednym niepozornym przedmiocie…


Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Muzeum Okręgowe w Toruniu przygotowało szereg propozycji, stanowiących doskonałą okazję do bliższego poznania dziejów nie tylko dużej, ale i małej ojczyzny.

W dniach 11-14 listopada muzeum ma specjalną ofertę – bilet łączony, w ramach którego wstęp do obu Oddziałów MOT kosztować będzie jedynie 11 zł. Dodatkowo w ramach ww. biletu będzie można skorzystać (bez dodatkowych opłat) z pokazu 3D pt. „Księga Toruń” w Muzeum Historii Torunia – kilkunastominutowego filmu w lekkiej konwencji ukazującego wybrane, najważniejsze momenty z dziejów miasta. (Dostępność udziału w seansie uzależniona jest o liczby wolnych miejsc.)

Natomiast w Muzeum Twierdzy Toruń wszystkie osoby, które chciałyby zwiedzić wystawę
w towarzystwie przewodnika, będą mogły to zrobić 11 listopada o 12:00 za jedyne 20 zł.
W tym wyjątkowym dniu przewodnicy opowiedzą nie tylko o wystawie stałej poświęconej Toruniowi – mieście twierdzy, ale oprowadzą również po wystawach czasowych „Policja Państwowa 1919–1939” i „Państwowy Korpus Bezpieczeństwa – Policja Polskiego Państwa Podziemnego”. Co więcej, w dniach 13 i 14 listopada również będzie można skorzystać ze zwiedzania z przewodnikiem w promocyjnej cenie, z tym, że oprowadzanie rozpoczynać się będzie o godz. 12:30.


Pocztówkowa akcja „Świętujemy razem, że Mamy Niepodległą”

Muzeum Okręgowe w Toruniu bierze także, jak co roku, udział w akcji społecznej ŚWIĘTUJMY RAZEM, ŻE MAMY NIEPODLEGŁĄ! W oddziałach muzeum (Domu Mikołaja Kopernika, Muzeum Twierdzy Toruń, Muzeum Toruńskiego Piernika, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, Muzeum Historii Torunia oraz Ratuszu Staromiejskim) dostępne będą BEZPŁATNE POCZTÓWKI + ZNACZKI  (*znaczki ważne do końca listopada br.).  

Pocztówkowe wyznanie w stylu retro ma ponadczasową symbolikę: niesie z oddali szczere wyrazy pamięci i miłe pozdrowienia. Wystarczy odwiedzić punkt dystrybucji kartek, wybrać interesujący wzór, wpisać życzenia i wysłać. Pocztówką, która zmniejsza dystans między nadawcą a odbiorcą, promujemy radosne świętowanie uwalniające pozytywne emocje od Bałtyku do Tatr!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...