sobota, 18 maja, 2024

Laureaci konkursu „Pro Bono Poloniae” nagrodzeni

11 listopada 2021 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w II edycji konkursu „Pro bono Poloniae”. Celem projektu odbywającego się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego było uhonorowanie wyróżniających się  organizacji pozarządowych, chórów, zespołów oraz osób prywatnych, które swoją działalnością promowały w latach 2020 i 2021  polską kulturę w kraju i za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem działań pielęgnujących wątki historyczne i patriotyczne, w tym historię Polski w latach 1939 – 1945.

Laureaci konkursu zostali wybrani werdyktem jury, które pracowało w składzie:

  • dr hab. Grzegorz Berendt – p.o. Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku,
  • dr hab. Mariusz Mróz – Przewodniczący Komisji Konkursowej,
  • dr Sylwia Janiak-Kobylińska  – Wiceprzewodnicząca Komisji Konkursowej,
  • dr hab. Sławomir Bronk – Członek Komisji Konkursowej,
  • Karolina Romańska – Sekretarz Komisji Konkursowej. 

Laureaci II edycji Konkursu „Pro Bono Poloniae”

  • W kategorii „Organizacje Pozarządowe”

Miejsce I: Fundacja Pruszczanie.pl,

Radiowy reportaż improwizowany „Lud Hauza Całopalenie za Nową Kuchnią”,

Miejsce II: Koło Gospodyń Wiejskich w Klimontowie,

Uroczystość odsłonięcia pomnika Lotników 24 Eskadry Rozpoznawczej,

Miejsce III: Fundacja Młodzi dla Polski Trójmiasto,

Koncert ku czci Rotmistrza Witolda Pileckiego,

  • W kategorii „Chóry, zespoły, osoby prywatne”

Miejsce I: Zespół Wokalny Lubelskiej Akademii Muzyki Dawnej,

Seria koncertów z okazji 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej

Miejsce II: Piotr Zarębski

Fabularyzowany film dokumentalny „Bądź wierny, idź i pamiętaj”,

Miejsce III: Mirek Antoniewicz,

Wystawa malarstwa „Przywiezione w walizce”.

W trakcie uroczystej gali II edycji Konkursu „Pro Bono Poloniae” głos zabrał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin.

– Szanowni laureaci, przede wszystkim gratuluję – mówił. – To już druga edycja tego konkursu, jak widać ogólnopolskiego, bo dzisiejsi nagrodzeni są nie tylko z Pomorza, z Pruszcza Gdańskiego czy z Trójmiasta, ale też m.in. z Klimontowa w Małopolsce, z Lublina, czy Łodzi. Dziękuję Kapitule, że zauważa te ciekawe projekty i osoby, które zasługują na tę nagrodę. […] Dziękuję, że wręczanie tej nagrody odbywa się w tak szczególnym momencie, w najważniejsze polskie święto państwowe – czyli Święto Niepodległości. […] Także dzisiaj, poza honorowaniem ludzi, którzy przez dzieła artystyczne chcą opowiadać o polskiej historii, na pewno wszyscy też uruchomiamy refleksję nad tym czym jest niepodległość, czym jest suwerenność, jaka jest jej wartość i jaka była cena, żeby ją osiągnąć w naszej przeszłości. […] Bardzo się cieszę, że przy okazji celebrowania naszego patriotyzmu,  w tym dniu też nagradzamy ludzi, którzy ten patriotyzm czynią po przez tworzenie. […] Pamiętajmy o Polsce, miejmy ją w sercu, a wydaje mi się, że wszyscy laureaci dzisiejszych nagród udowodnili, że ją w sercu mają.

Do zebranych zwrócił się także pełniący obowiązki dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt, prof. UG.

– Jako historyk  z wykształcenia, praktyki i zamiłowania, jestem przyzwyczajony do ustalania faktów, prezentowania ich, przedstawiania swoich ocen, snucia hipotez – przyznał. – A równocześnie z pewną zazdrością patrzę, słucham i przyjmuję dzieła dotyczące również wydarzeń historycznych, których autorami są m.in. poeci, pisarze, artyści, plastycy, filmowcy, muzycy. Oni ten nasz przekaz, często suchy i sprawozdawczy, potrafią nasycić emocjami, mówić o tym samym, ale zupełnie innymi środkami. Wykorzystują swój talent i wrażliwość. Sprawiają, że wydarzenia ważne, tragiczne albo heroiczne, opowieść o ofiarach albo opowieść o czynach  bohaterskich, zapada w serce i pamięć. […] W Muzeum II Wojny Światowej, w miejscu gdzie kultura przybiera wiele wymiarów, będziemy oddziaływać, mówić o  hekatombie okupacji niemiecko-sowieckiej, o tragedii II wojny światowej, odwołując się do różnych talentów, wiedzy i umiejętności. Twórcom, którzy przesłali swoje prace na konkurs bardzo dziękuję, a będąc członkiem Komisji wyrażam uznanie [..].

Zwieńczeniem gali wręczenia nagród, w ramach II edycji Konkursu „Pro bono Poloniae”, był koncert zespołu wokalnego Art’n’Voices w składzie: śpiew – Miriam Kornacka, Malwina Maciejewska, Grzegorz Kołodziej; fortepian – Ewa Sarwińska-Kowalczyk; prowadzenie i recytacje: Jakub Kornacki. Artyści, w dniu Narodowego Święta Niepodległości zaprezentowali słuchaczom perły polskiej muzyki i literatury, sięgając po utwory od XIX w. po współczesność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...