niedziela, 22 grudnia, 2024

ORP „Błyskawica” – od 84 lat pod biało-czerwoną banderą

ORP „Błyskawica” ma swoje święto. 25 listopada 1937 roku na okręcie podniesiono biało-czerwoną banderę. Mijają zatem 84 lata od tego historycznego wydarzenia, a polski niszczyciel stał się w tym czasie prawdziwą legendą.

ORP „Błyskawica” to jedna z najbardziej znanych gdyńskich atrakcji i jeden z niewielu zachowanych okrętów, które brały czynny udział w II wojnie światowej. Powstał w brytyjskiej stoczni J. Samuel White & Co. w Cowes na wyspie Wight. Umowę na jego budowę zawarto w 1935 roku. Dwa lata później, 25 listopada 1937 roku podniesiono na nim biało-czerwoną banderę. Potem pierwsza załoga, którą dowodził kmdr por. Tadeusz Podjazd-Morgenstern, przeprowadziła okręt do Polski. 1 grudnia 1937 roku odbyło się jego oficjalne powitanie.

„Błyskawica” była dumą naszej floty. Wraz z bliźniaczym „Gromem” – również zbudowanym przez stocznię w Cowes – należały do najnowocześniejszych i najsilniejszych okrętów swojej klasy na świecie.

Okręt jest najstarszym zachowanym niszczycielem – weteranem II wojny światowej i jedynym bojowym okrętem alianckim, który aktywnie działał przez cały okres wojny – od 1 września 1939 roku do 8 maja 1945 roku. Dlatego śmiało można powiedzieć, że to prawdziwy „lucky ship”, czyli szczęśliwy okręt. W czasie wojny pokonał ponad 138 tysięcy mil morskich, eskortował 85 konwojów, odbył 108 patroli bojowych. Brał też udział w zniszczeniu 2 i uszkodzeniu 6 okrętów nawodnych oraz zniszczeniu 2 statków handlowych przeciwnika. Ponadto uszkodził 3 okręty podwodne i zestrzelił 4 samoloty na pewno i 2 prawdopodobnie. Podczas działań bojowych okręt trzykrotnie został poważnie uszkodzony. Podczas wojny zginęło 5 marynarzy, a 48 odniosło rany. W uznaniu swych wojennych zasług ORP „Błyskawica”, jako jedyny okręt, został odznaczony Orderem Virtuti Militari.

„Błyskawica” wróciła do kraju 4 lipca 1947 roku. Dowodził nią wtedy słynny podwodniak kmdr Bolesław Romanowski.

Okręt pozostawał w czynnej służbie do 1975 roku, kiedy przekształcono go w okręt-muzeum. Zastąpił w tej roli „Burzę”. ORP „Błyskawica” wciąż pozostaje w składzie 3. Flotylli Okrętów i ma etatową marynarską załogę. Jest niezwykle cennym i atrakcyjnym obiektem muzealnym – wizytówką morskiej Polski, Gdyni i Muzeum Marynarki Wojennej. Każdego roku odwiedzają go tysiące turystów z Polski i zagranicy. Został też wyróżniony nagrodą International Maritime Heritage Award i wszedł do międzynarodowego grona okrętów, które wniosły największy wkład w historię świata i zostały zachowane dla kolejnych pokoleń.

Okręt niedawno przeszedł remont. Został odnowiony i znów może cieszyć oczy mieszkańców oraz odwiedzających nasze miasto turystów. W dodatku w nowej odsłonie. Przy okazji remontu zmieniono także wzór wojennego malowania. Teraz ORP „Błyskawica” prezentuje kamuflaż pochodzący z okresu od maja 1942 roku (po obronie miasta Cowes) do listopada tegoż roku (tzw. Admiralty Dark Disruptive). To czas, kiedy okręt brał udział m.in. w lądowaniu aliantów w Afryce Północnej podczas słynnej operacji Torch.

ŹródłoUM Gdynia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...