czwartek, 2 maja, 2024

Świąteczny weekend (11-12 grudnia) w CMWŁ

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi na najbliższy weekend przygotowało sporo świątecznych, rodzinnych atrakcji – warsztaty i oprowadzania, podczas których poznamy zwyczaje wigilijne oraz sami wykonamy choinkowe ozdoby. Dodatkowo, dla miłośników historii Łodzi, wykład na temat burzliwych losów rodziny Geyerów podczas I i II wojny światowej.

Łódzkie wigilie – oprowadzanie tematyczne po wystawie „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”

11.12 (sobota) godz. 12:15 i 15:00

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia – jedne z najbardziej uroczystych świąt w roku. Każdy region, każda obchodząca je rodzina ma swoje tradycje, jednak prawdziwą różnorodność zwyczajów bożonarodzeniowych możemy znaleźć w historii wielokulturowej i wielowyznaniowej Łodzi. Katolicy, protestanci, prawosławni – wszyscy świętowali, ale każdy inaczej. W jaki sposób? Skąd różnice w dacie wigilii? Kto dzieli się opłatkiem?

O podobieństwach i różnicach w poszczególnych tradycjach, dawnych i obecnych zwyczajach i o przenikaniu się kultur usłyszycie podczas oprowadzania, które poprowadzi Andrzej Jankowski edukator Działu Edukacji.

Ścieżka łódzkie wigilie to specjalna trasa zwiedzania wystawy „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej.

Dowiedz się więcej: https://cmwl.pl/public/informacje/oprowadzania-tematyczne,223

3, 4, 5 w Muzeum się wkręć! – warsztaty kreatywne dla dzieci (3-5 lat)

Cykl warsztatów twórczych przeznaczony dla dzieci w wieku 3-5 lat wraz z opiekunami. Na warsztatach będziemy poznawać Muzeum oraz znajdujące się w nim dzieła sztuki i obiekty. Nie zabraknie działań ruchowych, sensorycznych i dobrej zabawy. Będzie to świetna okazja nie tylko, aby zapoznać się ze sztuką ale także wzmocnić relacje dziecka z opiekunem i rówieśnikami. Spotkania będą się odbywać w sali warsztatowej i w przestrzeni wystaw. Razem z nami wkręćcie się w Muzeum!

12.12 (niedziela) godz.12.15 – Świąteczne tradycje

Dowiedz się więcej: https://cmwl.pl/public/informacje/3-4-5-w-muzeum-sie-wkrec,163

ŚWIĄTECZNA PODRÓŻ W CZASIE – warsztaty rodzinne

12.12 (niedziela), godz. 14.30

Szukacie pomysłu na kreatywne spędzanie czasu w gronie rodziny? Nie mogliście lepiej trafić! Czeka Was półtorej godziny twórczego kombinowania pod opieką doświadczonego edukatora. Warsztaty przeznaczone są dla opiekuna z dzieckiem w wieku 6–12 lat.

Czy wszyscy jedzą to samo podczas Wigilii i ubierają choinkę na Święta? Jak kiedyś wyglądały ozdoby choinkowe? Czy w Święta je się pączki? Wyruszymy w zimową podróż, podczas której odwiedzimy mieszkańców dawnej Łodzi. Zajrzymy do domów ludzi różnych wyznań i narodowości. Zobaczymy jakie mieli zwyczaje, obrzędy i potrawy świąteczne. Dowiemy się, skąd wziął się zwyczaj ubierania świątecznego drzewka i wykonamy własne ozdoby choinkowe inspirowane dekoracjami z czasów PRLu.

Podczas warsztatu odwiedzimy wystawę stałą „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”.

Dowiedz się więcej: https://cmwl.pl/public/informacje/warsztaty-rodzinne,149

Geyerowie w czasie I i II wojny światowej – wykład Piotra Jaworskiego

12.12 (niedziela) godz. 15.00

Ostatni z serii wykładów na temat historii Łodzi – przemysłu włókienniczego, mody oraz rodów fabrykanckich, zapowiadających nową wystawę stałą Mɪᴀsᴛᴏ – Mᴏᴅᴀ – Mᴀsᴢʏɴᴀ.

Wykład poprowadzi Piotr Jaworski, autor książki „Geyerowie – pionierzy Łodzi przemysłowej”, który opowie o wielopokoleniowej rodzinie Geyerów, ich wzlotach, upadkach i burzliwej historii mającej ogromny wpływ na przemysłowy kształt Łodzi.

„W długiej historii rodziny Geyerów ważnymi wydarzeniami, które w sposób zasadniczy wpłynęły na ich życie, były obydwie wojny światowe. W czasie pierwszej wojny światowej bracia Gustaw i Robert działali na rzecz znajdującej się w trudnym położeniu ludności miasta i przedsiębiorców, wspierali także akcje charytatywne. Wynikiem działań wojennych i zmienionych realiów polityczno-gospodarczych była ciężka sytuacja firmy w pierwszych latach istnienia niepodległej Polski.

Okres drugiej wojny doskonale pokazuje różne postawy, które przyjmowali członkowie rodziny Geyerów – niektórzy ulegli presji i wpisali się na Niemiecką Listę Narodowościową. Cześć rodziny działała w organizacjach podziemnych w okupowanej Polsce i na Zachodzie, niekiedy płacąc za to najwyższą cenę. Zakończenie II wojny światowej i wkroczenie Armii Czerwonej przyniosło zmiany ustrojowe i upaństwowienie przemysłu. Dla Geyerów oznaczało to utratę dorobku trzech pokoleń i podstawy materialnej życia. Ich dotychczasowa rola w życiu Łodzi skończyła się – z pracodawców i organizatorów życia społecznego stali się wrogami klasowymi.”

Dowiedz się więcej:

https://cmwl.pl/public/wydarzenia/wyklad-geyerowie-w-czasie-i-i-ii-wojny-swiatowej,696

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...