czwartek, 2 maja, 2024

„Awangardowe muzeum” wirtualnie na e-flux

To już trzecie wcielenie projektu „Awangardowe muzeum”: po wystawie w Muzeum Sztuki w Łodzi i publikacji – na międzynarodowej platformie e-flux możemy już oglądać wystawę multimedialną.


Projekt „Awangardowe muzeum”, poświęcony początkom nowoczesnego muzealnictwa, został zainaugurowany w 2020 roku z okazji jubileuszu 90-lecia powstania Muzeum Sztuki w Łodzi. W jego skład wchodzą trzy równoległe segmenty:


• znakomicie przyjęta przez krytykę i publiczność wystawa „Awangardowe muzeum”, otwarta dla publiczności w październiku 2021 roku w Muzeum Sztuki w Łodzi, prezentująca dzieła najwybitniejszych przedstawicielek i przedstawicieli sztuki XX wieku m.in. Pabla Picassa, Marcela Duchampa, Katherine S. Dreier, Natalii Gonczarowej, El Lissitzkiego, Kazimierza Malewicza, Pieta Mondriana, Pabla Picassa i Aleksandra Rodczenki, pochodzące z najsłynniejszych kolekcji muzealnych na świecie: Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Tate Modern w Londynie, State Museum of Modern Art w Salonikach, National Gallery w Erywaniu czy Yale University Art Gallery w New Haven


• dwujęzyczna publikacja pod tym samym tytułem (wyd. Muzeum Sztuki w Łodzi i Walther und Franz König Verlag, Köln 2020), zawierająca teksty międzynarodowej sławy specjalistek i specjalistów w dziedzinie sztuki awangardowej,


• obszerna wystawa multimedialna „The Avant-Garde Museum” dostępna na platformie cyfrowej e-flux, pozwalająca zapoznać się z projektem w każdym miejscu na świecie.

Głównym celem projektu „Awangardowe muzeum” jest przybliżenie szerszej publiczności czterech inicjatyw wystawienniczych założonych przez artystki i artystów awangardowych powstałych na początku XX w. w czterech różnych miejscach na świecie: rosyjskiej sieci Muzeów Kultury Artystycznej, hanowerskiego Kabinett der Abstrakten, założonego w Nowym Jorku Société Anonyme Inc. oraz powstałej w Łodzi Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.”.

Projekt pozwala prześledzić drogę artystycznych pionierek i pionierów w dziedzinie zakładania konceptów wystawienniczych, przyszłych awangardowych muzeów oraz daje wyobrażenie o tym, w jakim stopniu postulowane wówczas zmiany wciąż pozostają aktualne.


e-flux to założona w 1998 roku platforma wydawnicza i kuratorska, a także archiwum. e-flux został zainaugurowany jako projekt artystyczny przez amerykańskiego artystę sztuk wizualnych i nowych mediów Antona Vidokle.

Projekt dostępny pod linkiem: https://theavantgardemuseum.e-flux.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...