piątek, 3 maja, 2024

Pierwszy wernisaż w 2022 roku

W ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w opolskiej siedzibie Muzeum odbędzie się otwarcie wystawy czasowej Piekło Zagłady, siła życia. Prezentowane na niej rzeźby stanowią część ekspozycji Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Urodzony w Częstochowie Samuel Willenberg (1923–2016), żołnierz-ochotnik Wojska Polskiego walczący w 1939 r. z Armią Czerwoną, w 1942 r. trafił do getta w Opatowie, a następnie do obozu zagłady w Treblince. Okrucieństwa, jakich doznał na co dzień, śmierć ok. 800 tys. więźniów, w tym jego sióstr, sprawiły, że przyłączył się do obozowych konspiratorów. Ich działania doprowadziły do wybuchu buntu 2 sierpnia 1943 r. i masowej ucieczki więźniów, wśród których był także Willenberg. Później artysta uczestniczył w powstaniu warszawskim, a po wojnie, w 1950 r., wyjechał do Izraela, gdzie dużo uwagi poświęcił swojej wielkiej pasji: sztuce.

Bardzo znanym efektem jego pracy artystycznej są wykonane w brązie rzeźby dokumentujące zagładę Żydów w Treblince, składające się na ekspozycję Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga. Trzy z nich będzie można zwiedzać w opolskiej siedzibie Muzeum. Pokazowi rzeźb towarzyszyć będzie projekcja filmu dokumentalnego Ostatni świadek zTreblinki.

Na wernisaż, z udziałem gościa honorowego – wdowy po artyście Ady Krystyny Willenberg – zapraszają prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki i dyrektor Muzeum dr Violetta Rezler-Wasielewska. Wydarzenie, zaplanowane na 27 stycznia (godz. 13.00), transmitowane będzie na profilu facebookowym Muzeum.

Zapraszamy do uczestniczenia w wydarzeniu w Muzeum (liczba miejsc ograniczona ze względu na obostrzenia sanitarne) lub online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...