W Muzeum Etnograficznym – oddziale Muzeum Narodowego w Pradze od 25 lutego można oglądać wystawę Chleb z masłem. Temat, który na pierwszy rzut oka może wydawać się zwyczajny, zawiera sporo ciekawych informacji i zaskakujący kontekst.
Wystawa przenosi zwiedzających w historię tych podstawowych potraw. Pozwala zobaczyć narzędzia, których używano do wypieku chleba i wyrobu masła, opowiada o pochodzeniu tych produktów, technologii ich produkcji i różnych praktykach kulturowych, które je otaczały. Można tu podziwiać na przykład ceramikę z XVII wieku, maselnicę z przełomu XIX i XX wieku czy zupełnie wyjątkowy różaniec z chleba wykonany przez Boženę Dvorską w więzieniu Pankrác. Zwiedzający mogą też spróbować zmielić ziarno na kamiennych żarnach.
Chleb w różnych postaciach towarzyszy człowiekowi od czasów, gdy myśliwy i zbieracz został rolnikiem. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że odegrał bardzo ważną rolę nie tylko w żywieniu ludności, ale także w historii, gospodarce i kulturze. O znaczeniu chleba świadczą dawne zwyczaje związane z jego przygotowaniem, przechowywaniem i konsumpcją.
Produkcja masła nastąpiła w tym samym czasie, co udomowienie pierwszego inwentarza żywego. Najstarsze przedstawienia procesu produkcyjnego mają około 4500 lat, ale bezpośrednie dowody jego przygotowania są nieco młodsze. Zanim ludzie zaczęli spożywać masło, używali go jako leku i kosmetyku – dopiero potem pojawiło się w kuchni.
Wystawę można oglądać w Muzeum Etnograficznym Muzeum Narodowego od 25 lutego do 28 sierpnia 2022 roku. Wszystkie informacje o godzinach otwarcia i wstępie można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Narodowego.