piątek, 22 listopada, 2024

Nowe wystawy Muzeum Czartoryskich w Puławach

Po ponad dwóch miesiącach przerwy technicznej i wzmożonej pracy Muzeum Czartoryskich w Puławach jest ponownie otwarte dla zwiedzających, na których czekają nowe ekspozycje.

„W podróży” to tytuł  wystawy czasowej, którą można oglądać od 6 marca 2022 roku. Odkrywanie świata w czasach renesansu, XVIII – wieczny Grand Tour były rezultatem nieustannej ciekawości człowieka do poznawania rzeczy nowych i nieznanych. Długotrwałe przygotowania do podróży, które niezmiennie czyniono od wieków i przedmioty związane z nimi, stanowią jeden z ciekawszych i zaskakujących wątków prezentowanej wystawy.

Wystawa, której pomysłodawcą jest Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie przy udziale Fundacji Trzy Trąby odbyła także podróż „z Nieborowa do Puław”. Inspiracją dla tego pomysłu była ponad 200-letnia historia przyjaźni dwóch wyjątkowych kobiet – Heleny Radziwiłłowej – gospodyni Nieborowa i Arkadii oraz Izabeli Czartoryskiej – pani na Puławach.  Dziś podobną więź mają dwie siostrzane instytucje muzealne, które współpracując na nowo odnowiły szlak łączący Nieborów i Puławy. Kuratorem i autorami wystawy są: Monika Antczak, Aleksandra Czarnołęcka, Honorata Mielniczenko. Scenografia i aranżacja wystawy to efekt pracy Elżbiety Bogaczewicz-Biernackiej. Wystawa zabiera nas w wyjątkową podróż, podczas której poznajemy sylwetki polskich podróżników takich jak Mikołaj Krzysztof Radziwiłł „Sierotka”, Wacław Rzewuski, Aleksander Sapieha czy Jan Potocki. Tym podróżom towarzyszą przedmioty wówczas niezbędne – walizy, potężne kufry, kryjące schowki sepety, akcesoria toaletowe, stołowe czy piśmiennicze. Wystawie towarzyszy katalog „W podróży”, który można nabyć w siedzibie puławskiego Muzeum.


Jednocześnie Muzeum Czartoryskich w Puławach udostępniło do zwiedzania swoją stałą ekspozycję „Ojczyzno niechaj Cię uwiecznię” w zupełnie nowym anturażu. Przechodząc przez pałacowe wnętrza zwiedzający poznają historię puławskiego pałacu, dzieje rodziny Książąt Czartoryskich oraz dokonania najważniejszej z nich – Izabeli Czartoryskiej – twórczyni pierwszego polskiego muzeum.  

Wystawę „W podróży” można oglądać w Muzeum Czartoryskich w Puławach do końca 2022 roku. Wszystkie informacje o godzinach otwarcia i wstępie można znaleźć na stronie internetowej www.muzeumczartoryskich.pulawy.pl.

* Eksponaty widoczne na zdjęciach pochodzą ze zbiorów: Muzeum Narodowego w Krakowie/ Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum – Zamek w Łańcucie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz kolekcji prywatnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...