piątek, 18 kwietnia, 2025

Ryciny Caraglia w zbiorach wawelskich

Zbiory Zamku Królewskiego na Wawelu wzbogaciły się o cenne ryciny oraz plakietę autorstwa jednego z najwybitniejszych rytowników i złotników europejskiego renesansu Giana Giacoma Caraglia, który był blisko związany z dworem Zygmunta Augusta. Ten wyjątkowy dar Zamkowi Królewskiemu na Wawelu przekazał dr Jerzy Wojciechowski wraz z małżonką Antoniną Grzegorzewską.

Ryciny stanowią odwzorowania dzieł najwybitniejszych malarzy włoskiego renesansu, w tym Rafaela, Tycjana, Rossa Fiorentina czy Parmigianina. Należą do szczytowego okresu graficznej twórczości Caraglia i stanowią najbardziej reprezentatywne egzemplarze w jego dorobku. Prezentują sceny biblijne, historyczne i mitologiczne, a także „amory bóstw”.

W zdecydowanej większości są to miedzioryty lub plansze wykonane techniką łączoną – miedziorytu i akwaforty. Powstały przed 1538 rokiem. Przekazany Zamkowi dar liczy 29 grafik Caraglia, w tym kilka XVI-wiecznych powtórzeń jego rycin. Z kolei sygnowana, złocona plakieta Pokłon pasterzy – została odlana w brązie. Twórca zaprojektował ją na podstawie rysunku Parmigianina. Tradycyjnie datuje się  ją ok. 1526 roku.

– Otrzymane właśnie przez Zamek Królewski na Wawelu prace Caraglia wspaniale uzupełniają nasze zbiory. Ten wybitny artysta renesansowy był blisko związany z dworem Jagiellonów, i to przez ponad 25 lat. Na zlecenie królewskie tworzył wybitne dzieła sztuki jubilerskiej, które są do dziś podziwiane na całym świecie. Bardzo dziękujemy hojnym darczyńcom i cieszymy się, że będziemy mogli zaprezentować te cenne dary w przyszłym roku podczas kolejnej spektakularnej wystawy organizowanej w Zamku pt. Obraz Złotego Wieku,  poświęconej kulturze, sztuce i nauce na dworze Jagiellonów – mówi dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Andrzej Betlej.

Caraglio urodził się w Weronie ok. 1505 roku. Działał w swoim rodzinnym mieście, a także w Rzymie i Wenecji. We Włoszech znany był głównie jako miedziorytnik i medalier. Do Krakowa przyjechał ok. 1538 roku jako uznany twórca. Po przybyciu na dwór Jagiellonów najprawdopodobniej rozstał się z twórczością graficzną a zajął się wyłącznie złotnictwem i jubilerstwem, wykonując głównie gemmy z wizerunkami członków rodziny królewskiej – królowej Bony i Zygmunta Augusta, ale także Barbary Radziwiłłówny. Do naszych czasów zachowało się jedynie kilkadziesiąt prac artysty.

W uznaniu jego zasług Zygmunt August nadał mu tytuł szlachecki. Caraglio był także obywatelem stołecznego miasta Krakowa, a wraz z pochodzącą stąd żoną Katarzyną mieszkał w zakupionym przez siebie domu za murami miasta – w Czarnej Wsi. Po śmierci w 1565 roku został pochowany w podziemiach kościoła Karmelitów pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Miał syna Ludwika i córkę Katarzynę.

W zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu znajduje się także Portret Gian Giacoma Caraglia, zamówiony przez nadwornego królewskiego jubilera u Parysa Bordone w Wenecji w 1553 roku. Jest to z jednej strony swoisty hołd oddany królowi Zygmuntowi Augustowi – ukazanemu w postaci Białego Orła – a z drugiej potwierdzenie wyjątkowej pozycji Caraglia na dworze Jagiellonów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Tajemnice toruńskich historii – prelek...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-zapraszamy-na-prelekcje-dra-ja...

Jarmark Wielkanocny 12-13.04.2025 r.

Zgodnie z wiosenną tradycją Muzeum Narodowe Rolnictwa otwiera sezon JARMARKIEM ...

Tajemnice toruńskich historii – ...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-julie-wolfthorn-i-lotte-jacobi...