Ukraińscy konserwatorzy zabytków potrzebują stałej pomocy, aby uchronić przed zniszczeniem jak najwięcej obiektów i zbiorów. Z inicjatywy Stołecznego Konserwatora Zabytków od dwóch tygodni organizowane są wirtualne spotkania, na których polscy i ukraińscy specjaliści omawiają bieżące potrzeby.
Inicjator forum, Michał Krasucki, dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, za cel funkcjonowania grupy postawił skuteczne, specjalistyczne i szybkie działanie na rzecz zabezpieczania zabytków zagrożonych zniszczeniem. Ułatwia to stały kontakt i aktualizacja zapotrzebowania na materiały potrzebne do ratowania dziedzictwa kulturowego Ukrainy. Pomoc, jakiej może udzielić strona polska, dotyczy m.in. wsparcia technicznego w działaniach inwentaryzacyjnych.
Konserwatorzy z Charkowa, Czerniowców, Czernichowa, Dniepru, Kijowa, Lwowa, Łucka i Odessy opowiadali o sytuacji, z jaką mierzą się na co dzień oraz o działaniach, jakie podejmują, aby ratować zabytki w swoich miastach i dokumentować straty w miejscach, które znalazły się w rejonie działań wojennych. Jednym z dominujących tematów spotkań jest także odbudowa zniszczonych obiektów w Charkowie. Podziw budzi niezwykła determinacja ukraińskich specjalistów oraz ciągła chęć podejmowania kolejnych wyzwań na rzecz zabytków i zbiorów.
W rozmowach biorą udział miejscy konserwatorzy z samorządów w całej Polsce: Będzina, Krakowa, Łodzi, Olsztyna, Poznania, Rudy Śląskiej, Rzeszowa, Sopotu, Szczecina, Torunia i Żor. Planowane są kolejne spotkania w powiększającym się cały czas gronie specjalistów z dziedziny ochrony zabytków i dziedzictwa kulturowego.
Informacje o zbiórce materiałów potrzebnych do zabezpieczania zabytków w Ukrainie można uzyskać pod nr. tel.: 22 44 33 628.