Na ścianach piwnicy dawnego aresztu śledczego NKWD znaleziono zapiski, które w latach 40. wykonali osadzeni tam Polacy. Teraz wzbogacą one wystawę „Czerwona mapa Pragi” prezentowaną w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej.
Napisy zostały wykonane przez osadzonych w areszcie śledczym NKWD mieszczącym się w latach 1944-45 przy ul. 11 Listopada 66. Są to inicjały, pseudonimy i daty wydrapane i rysowane ołówkiem kopiowym na cegłach i na drewnianej ościeżnicy jednej z cel. Zarówno cegły, jak i elementy drewniane z napisami zostały wyjęte z muru piwnicy i ofiarowane przez m.st. Warszawę Instytutowi Pamięci Narodowej. Podpisanie umowy przekazania reliktów odbyło się na początku kwietnia, wtedy też po raz pierwszy zaprezentowano je publicznie.
Dokumentacja techniczno-konserwatorska i prace zabezpieczające zostały sfinansowane ze środków Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Skomplikowany proces pozyskania i odłączenia inskrypcji od ścian budynku był możliwy dzięki współpracy i zaangażowaniu BSKZ oraz Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami Praga-Północ.
Na czas przenosin z ul. 11 Listopada na ul. Strzelecką do siedziby IPN zabytki odpowiednio zabezpieczono. Następnie pod okiem konserwatora zostały złożone w lapidarium IPN. Niebawem, po wykonaniu dodatkowych zabiegów konserwatorskich i ustaleniu formy docelowej prezentacji, dopełnią stałą ekspozycję w Izbie Pamięci IPN.