Muzea Państwowe w Berlinie udostępniły wizerunki dzieł ze swoich 19 kolekcji i instytutów na nowej stronie internetowej sammlung.smb.museum. Tym samym ponad 270 000 obiektów z różnych epok i regionów można już oglądać online.
Strona internetowa sammlung.smb.museum zastępuje działającą od 2012 r. bazę danych „SMB-digital”. Zasoby dostępne cyfrowo można przeglądać za pomocą wyszukiwania pełnotekstowego. Nowy portal będzie w przyszłości zawierał zdjęcia obiektów w wysokiej rozdzielczości z funkcją powiększania i możliwością pobierania, a także dodatkowe materiały, takie jak pliki audio i video. W kolejnym kroku publicznie dostępny interfejs online (API) umożliwi wykorzystanie danych muzealnych w domenie publicznej. Na portalu znajdziemy także szczegółowe informacje i zdjęcia z licznych wystaw, treści narracyjne, filmy i elementy interaktywne. W przygotowaniu jest również wersja w języku angielskim.
Kolekcje internetowe Państwowych Muzeów w Berlinie są jedną z wielu propozycji „(De-)kodowania kultury – Kompetencje kulturowe w przestrzeni wirtualnej”, podprojektu „muzeum4punkt0 – Strategie cyfrowe dla Muzeum Przyszłości ”. W ramach projektu finansowanego przez Komisarza Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów, od 2017 r. opracowano szeroką gamę aplikacji, które na różne sposoby przenoszą muzeum w przestrzeń cyfrową.
Bazując na najnowszych poprawkach do ustawy o prawie autorskim i „Polityce otwartej nauki” pruskiej Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, Berlińskie Muzea Państwowe zamierzają wkrótce oznaczyć znakiem domeny państwowej znaczną część wizerunków swoich obiektów. Dzięki temu będzie można z nich korzystać bez żadnych ograniczeń.
Jednocześnie SMB pod kierownictwem Instytutu Badań nad Muzeami już teraz udostępniają obrazy i związane z nimi metadane dzieł w domenie publicznej bez ograniczeń, za pośrednictwem Wikimedia Commons. Ich zasób jest stale powiększany. Celem tego projektu jest umożliwienie jak najszerszego otwartego dostępu do reprodukcji dziedzictwa kulturowego zachowanych przez Berlińskie Muzea Państwowe. Wszystkie dane obiektów są udostępniane do publikacji przez kuratorów poszczególnych kolekcji; wybór odbywa się wyłącznie pod kątem zgodności prawnej z Wikimedia Commons.