Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza na spotkania i wernisaże.
30.08.2022, godz. 17.00
„Rozwój Zielonej Góry do 1806 roku” to tytuł spotkania, w którym wystąpią prof. dr hab. Leszek Belzyt, dr Izabela Korniluk oraz red. Tomasz Czyżniewski. Wydarzenie jest kolejną odsłoną cyklu rozmów z autorami monografii „Historia Zielonej Góry”. Tym razem przedmiotem wykładu i dyskusji będzie rozwój naszego miasta do roku 1806.
Współorganizatorami wydarzenia obok Towarzystwa Miłośników Zielonej Góry WINNICA są Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz Uniwersytet Zielonogórski.
Cykl „Rozmowy z autorami monografii HISTORIA ZIELONEJ GÓRY” realizowany jest z okazji Jubileuszu 800-lecia Zielonej Góry i 700-lecia nadania praw miejskich.
31.08.2022, godz. 17.00
Otwarcie wystawy patchworków pt. Winobranie.
Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 20 ciekawych tkanin artystycznych. Ich inspiracją był region lubuski bogaty w przepiękne winnice, winne krajobrazy i różnorodne wina. Powstałe prace są wyrazem interpretacji bogatych tradycji winiarskich, zwłaszcza wrześniowe Winobranie w Zielonej Górze.
Autorkami prac są członkinie Stowarzyszenia Polskiego Patchworku.
Prace wykonane są różnymi technikami patchworku z wykorzystaniem elementów farbowania tkanin, malowania farbami oraz naszywania drobnych ozdobnych elementów. Zastosowanie różnych technik patchworku pozwoliło na tworzenie tzw. art quiltów czyli „artystycznych obrazów”.
2.09.2022, godz. 17.00
Otwarcie wystawy GENERACJE. Oskar Zięta
Wystawa jest podsumowaniem dotychczasowych realizacji Oskara Zięty i prowadzonego przez niego Zieta Studio, jak i podjęciem nowych dedykowanych Zielonej Górze wyzwań projektowych. To multiznaczeniowa opowieść o procesach zachodzących w sztuce, designie i pokoleniach. To historia o nieprzerwanej optymalizacji, o ulepszaniu, o projektowaniu przyszłości, o ekologii i postępie. O tym, jak koncepcja monomateriałowości i trwałości jest rozwiązaniem potrzebnym dziś i pełnowymiarową troską o przyszłe generacje.
Ekspozycja jednego z najbardziej oryginalnych i cenionych za granicą polskich projektantów, będzie prezentowana w dwóch równoległych przestrzeniach – Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz Biurze Wystaw Artystycznych. W muzealnej Galerii Nowy Wiek pokazane zostaną m.in. propozycja formy przestrzennej dla Zielonej Góry oraz instalacja zainspirowana słynnym reliefem Mariana Szpakowskiego, zdobiącym fasadę BWA. Natomiast w Galerii Złotego Grona, gdzie obecnie prezentowane są prace dwudziestowiecznych twórców, artysta zaproponował swego rodzaju INTERWENCJE. W funkcjonującą wystawę wprowadzone zostaną nowe obiekty, stając się inspiracją swoistego dialogu między dziełami sztuki.
W zielonogórskim Biurze Wystaw Artystycznych przedstawiony zostanie szeroki wybór prac designerskich projektanta.
Wystawa została zrealizowana z okazji Jubileuszu 800-lecia Zielonej Góry i 700-lecia nadania praw miejskich.