czwartek, 22 maja, 2025

„Jedwab i jedwabny szlak” – wystawa Chińskiego Narodowego Muzeum Jedwabiu w Pradze

24 sierpnia wystartowała w Pradze wystawa zatytułowana „Jedwab i jedwabny szlak”. Współorganizatorem tego wydarzenia, zbiegającego się z tegoroczną praską 26. Konferencją Generalną ICOM (Międzynarodowej Rady Muzeów) była Ambasada Chin w Pradze oraz Chińskie Narodowe Muzeum Jedwabiu (CNSM). ICOM, jedyne stowarzyszenie zrzeszające muzea z całego świata, liczy ponad 49000 członków reprezentujących 142 kraje i terytoria.

Na zaproszenie organizatorów w ceremonii otwarcia udział wzięło wielu gości z ICOM, w tym Kidong Bae, przewodniczący Komitetu ICOM w Azji i Pacyfiku, Ralf Čeplak Mencin, prezes Międzynarodowego Komitetu ICOM zrzeszającego muzea etnograficzne, Nana Meparishvili, przewodnicząca Międzynarodowego Komitetu ICOM zrzeszającego muzea architektury i techniki, Bumaa Dashdendendev, prezes ICOM Mongolia, Catherine Snel, przewodnicząca ICOM Afryka Południowa, Lic. Nathiam Vega, sekretarz generalny ICOM Wenezuela oraz członek ICOM Indie. Niewielka, ale wybitna – tak określa się tę wystawę będącą doskonałym przykładem niewielkiej wystawy zorganizowanej przez społeczność muzealną.

CNSM, największe na świecie muzeum jedwabiu, zaprezentowało na wystawie bogatą i wysublimowaną kolekcję produktów wykonanych z jedwabiu, którą dostarczono z Chin w zaledwie trzech skrzyniach. Wystawa, podzielona na trzy kategorie tematyczne: technologia produkcji jedwabiu, dzieła sztuki z jedwabiu i jedwabny szlak, jest kompleksowym wprowadzeniem do historii pojawienia się jedwabiu w Chinach, procesu wytwarzania jedwabnych tkanin, wzorów wytłaczanych na jedwabnych tkaninach i ich pochodnych, a ponadto pokazuje w jaki sposób jedwab stał się towarem tak cennym i poszukiwanym na całym świecie po powstaniu jedwabnego szlaku. Na wystawie pokazano ponad 30 eksponatów oraz wiele dzieł sztuki wykonanych z jedwabiu, dzięki czemu czescy zwiedzający mogli poznać pochodzenie tego cennego surowca, docenić piękno naturalnego włókna bawełnianego oraz doświadczyć kultury chińskiej prowincji Jiangnan.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...