24 sierpnia wystartowała w Pradze wystawa zatytułowana „Jedwab i jedwabny szlak”. Współorganizatorem tego wydarzenia, zbiegającego się z tegoroczną praską 26. Konferencją Generalną ICOM (Międzynarodowej Rady Muzeów) była Ambasada Chin w Pradze oraz Chińskie Narodowe Muzeum Jedwabiu (CNSM). ICOM, jedyne stowarzyszenie zrzeszające muzea z całego świata, liczy ponad 49000 członków reprezentujących 142 kraje i terytoria.
Na zaproszenie organizatorów w ceremonii otwarcia udział wzięło wielu gości z ICOM, w tym Kidong Bae, przewodniczący Komitetu ICOM w Azji i Pacyfiku, Ralf Čeplak Mencin, prezes Międzynarodowego Komitetu ICOM zrzeszającego muzea etnograficzne, Nana Meparishvili, przewodnicząca Międzynarodowego Komitetu ICOM zrzeszającego muzea architektury i techniki, Bumaa Dashdendendev, prezes ICOM Mongolia, Catherine Snel, przewodnicząca ICOM Afryka Południowa, Lic. Nathiam Vega, sekretarz generalny ICOM Wenezuela oraz członek ICOM Indie. Niewielka, ale wybitna – tak określa się tę wystawę będącą doskonałym przykładem niewielkiej wystawy zorganizowanej przez społeczność muzealną.
CNSM, największe na świecie muzeum jedwabiu, zaprezentowało na wystawie bogatą i wysublimowaną kolekcję produktów wykonanych z jedwabiu, którą dostarczono z Chin w zaledwie trzech skrzyniach. Wystawa, podzielona na trzy kategorie tematyczne: technologia produkcji jedwabiu, dzieła sztuki z jedwabiu i jedwabny szlak, jest kompleksowym wprowadzeniem do historii pojawienia się jedwabiu w Chinach, procesu wytwarzania jedwabnych tkanin, wzorów wytłaczanych na jedwabnych tkaninach i ich pochodnych, a ponadto pokazuje w jaki sposób jedwab stał się towarem tak cennym i poszukiwanym na całym świecie po powstaniu jedwabnego szlaku. Na wystawie pokazano ponad 30 eksponatów oraz wiele dzieł sztuki wykonanych z jedwabiu, dzięki czemu czescy zwiedzający mogli poznać pochodzenie tego cennego surowca, docenić piękno naturalnego włókna bawełnianego oraz doświadczyć kultury chińskiej prowincji Jiangnan.