piątek, 22 listopada, 2024

Gdynia: muzeum nie tylko dla karciarzy

Nie każdy wie, że w Gdyni znajduje się największa w Polsce i jedna ze znakomitszych w Europie kolekcja kart do gry. I wcale nie trzeba być ich użytkownikiem, żeby zachwycić się bogactwem zbiorów zgromadzonych w Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa”. Teraz pojawia się dobra okazja, aby nadrobić zaległości i odkryć ten niezwykły świat w towarzystwie przewodniczki. Do wyboru są dwa terminy: 31 sierpnia i 3 września.

Nadarza się idealna okazja, aby wybrać się na wycieczkę szlakiem tajemniczej uliczki, której nie ma na żadnej mapie Gdyni. Znajdziemy ją w budynku dawnej szkoły na terenie gdyńskiego portu. Kiedy tam trafimy, przeniesiemy się do zaczarowanego świata, który zaskoczy nas różnorodnością form, kolorów i przepięknych grafik.

Muzeum Kart powstało jakiś czas temu, ale dotąd nie miało szczęścia. Nadeszła pandemia i zanim na dobre zaczęło funkcjonować – trzeba było je zamknąć dla odwiedzających. Sale wystawiennicze, w których całą ekspozycję starannie zaaranżował twórca kolekcji Andrzej Rzepkowski, pozostały praktycznie nieznane szerszej publiczności. Teraz nadszedł czas, aby to zmienić.

Prezentowane w muzeum talie kart do gry, a także pocztówki, plakaty, zdjęcia, etykiety oraz inne przedmioty to kolekcjonerski skarb, który zdecydowanie warto poznać.

Ciekawostki niezwykłej kolekcji zgromadzonej w Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa” przybliży uczestnikom zwiedzania Danuta Ślipy, znana i lubiana licencjonowana przewodniczka po Trójmieście, kobieta z ogromną pasją do zwiedzania i poznawania świata – również tego, który jest najbliżej nas.

Danuta Ślipy od kilku lat realizuje autorski projekt turystyczno-kulturalny „Frajda nad morzem”. We współpracy z Gdynią Rodzinną opracowała m.in. mapę rodzinnego spaceru pt. „Mam marzenie i nie zawaham się je spełnić” i prowadziła liczne spacery tematyczne dla rodzin.

Jest także instruktorką krajoznawstwa PTTK. Współpracuje m.in. z Muzeum Emigracji, Gdyńskim Centrum Filmowym, Gdyńskim Centrum Animacji, Europejskim Centrum Solidarności i Hevelianum.

Jak wziąć udział w zwiedzaniu?

Osoby, które chciałyby wziąć udział w zwiedzaniu, powinny wypełnić formularz na stronie: https://forms.gle/McBQXNaE31mhwmbp6. Liczba miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

Do wyboru są dwa terminy:

  • środa, 31 sierpnia,
  • sobota, 3 września.

Bilety można kupić na miejscu w cenach:

  • normalny – 15 zł,
  • ulgowy – 13 zł.
  • dzieci do lat 4 wchodzą bezpłatnie.

W dniu zwiedzania uczestnicy spotykają się przed wejściem do muzeum o godz. 11.00. Spacer potrwa około dwóch godzin.

„Ulica Brydżowa” znajduje się w budynku dawnego Zespołu Szkól Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, przy ul. Gołębiej 9 – bocznej od ul. Energetyków.

Do muzeum można dojechać m.in. autobusami linii: R, 104, 128, 134, 150, 152, 173, 182 i 194. Trzeba wysiąść na przystanku „Energetyków” i skierować się do ulicy o tej samej nazwie. Element charakterystyczny: trasa wiedzie wśród wysokich drzew w stronę terminalu kontenerowego. Kiedy miniemy schronisko młodzieżowe, miejsce docelowe znajdziemy w kolejnym budynku po prawej stronie.

Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa” to projekt zarządzany przez Fundację „Trefl”, należącą do Grupy TREFL.

ŹródłoUM Gdynia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...