Muzeum Zabawek i Zabawy zaprasza na dwa dni festiwalowe z książkami i wydarzeniami towarzyszącymi.
Pociąg do literatury. II Herling Grudziński Festiwal jest współtworzony przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kielcach, Wzgórze Zamkowe oraz Muzeum Zabawek i Zabawy. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Miasto Kielce.
Dzień popularnonaukowy – Pociąg do literatury. II Herling Grudziński Festiwal
3.09.2022 r. piątek
- godz. 11.00 – pokaz popularnonaukowy z Laboratorium Profesora Pytalskiego „Zimno i widowiskowo”
- godz. 12.00 – spotkanie autorskie z Tomaszem Rożkiem, Godz. 13.00 – Profesor Pytalski – zabawy z doświadczeniami
- godz. 14.00 – Turniej Rodzinny “Akademia Superbohaterów”
- godz. 15.00 – Profesor Pytalski – zabawy z doświadczeniami.
Dzień popularnonaukowy w Muzeum Zabawek i Zabawy przybliży pasję do nauki, nie zabraknie pokazów naukowych. Spotkanie z Tomaszem Rożkiem, popularnym naukowcem może stać się pierwszym krokiem w świat nauki. Autor “Nauka. To lubię!” porusza tematy związane m.in. z kosmosem, nowymi technologiami, historią nauki oraz biologią i psychologią człowieka. W książce “Akademia Superbohaterów” autor przedstawia wybitnych polskich naukowców jako naszych superbohaterów, udowadnia, że każdy ma w sobie supermoce, dzięki którym może stać się kimś wielkim.
Pokaz popularnonaukowy z Profesorem Pytalskim, w którym nie zabraknie efektownych eksperymentów m.in. z ciekłym azotem. Będzie dym i wybuchy.
Dzień z literaturą dla dzieci – Pociąg do literatury. II Herling Grudziński Festiwal
4.09.2022 niedziela
- godz. 11.30 – spotkanie autorskie z Joanną Olech
Muzeum Zabawek i Zabawy jest doskonałym miejscem do rozmów o literaturze dziecięcej i młodzieżowej. Joanna Olech zadebiutowała „Dynastią Miziołków”. Na spotkaniu przedpremierowo zaprezentujemy książkę o dalszych losach znanych bohaterów – „Miziołki wracają, czyli Kaszydło rządzi”. W Muzeum Zabawek i Zabawy będzie można zobaczyć także wystawę „Pompon i spółka w Muzeum. Wystawa ilustracji autorstwa Joanny Olech”. Autorka oprócz książek dla dzieci współtworzy też podręczniki szkolne do nauki języka polskiego.
- godz. 13.00 – warsztaty z Martyną Groth „Warstwy papieru” – 20 miejsc, konieczna rezerwacja.
„Warstwy papieru” – rodzinne warsztaty tworzenia przestrzennych ilustracji tunelbooków. Prowadząca Martyna Groth jest pedagożką, badaczką i kuratorką wystaw, założycielką Pracowni Literatury Maleńkiej, autorką koncepcji zabawek i materiałów edukacyjnych, kolekcjonerką miniatur i dawnych zabawek.
Na warsztatach jest 20 miejsc – obowiązuje rezerwacja 690 559 979.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.