piątek, 22 listopada, 2024

Za nami 44. Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

W dniach 26-28 września br. w Warszawie odbyła 44. Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie. Organizatorami sesji byli Biblioteka Polska im. Ignacego Domeyki w Buenos Aires oraz Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych.

Koncepcja integracji polonijnych instytucji kulturalnych istniejących poza granicami Ojczyzny pojawiła się w 1977 r. Głównymi celami Stałej Konferencji jest popularyzacja polskiej kultury i dorobku cywilizacyjnego na terenie krajów, w których instytucje istnieją. Na co dzień każda z organizacji dba o pamięć i roztacza opiekę nad polskim dziedzictwem narodowym.

W tegorocznej sesji konferencji Instytut Pamięci Narodowej reprezentowała Dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk, która przedstawiła założenia nowej odsłony realizowanego przez IPN projektu „Archiwum Pełne Pamięci 2.0”.

Celem projektu jest niesienie pomocy instytucjom polskim za granicą w ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego. APP 2.0 zakłada jeszcze większą intensyfikację tych działań, oferując zagranicznym partnerom m.in. doradztwo, szkolenia, pomoc w porządkowaniu, ewidencji, digitalizacji, konserwacji i popularyzacji zbiorów, a także otwarcie się na nowe kierunki współpracy. Pozyskane w ramach współpracy kopie dokumentów są nieocenione, bowiem nie tylko stanowią dodatkowe zabezpieczenie na wypadek niefortunnych wydarzeń losowych, lecz także stanowią ułatwienie dla badaczy i wszystkich osób zainteresowanych materiałami przechowywanymi zagranicą. Tego typu współpracę nawiązano w latach ubiegłych z następującymi członkami MABPZ: Studium Polski Podziemnej w Londynie, Instytutem Józefa Piłsudskiego w Ameryce, Biblioteką Polską i Towarzystwem Historyczno-Naukowym w Paryżu, Muzeum Polskim w Rapperswilu, Polskim Instytutem Naukowym w Ameryce, Papieskim Instytutem Studiów Kościelnych w Rzymie, Stowarzyszeniem Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Fundacją Kościuszkowską w Nowym Jorku, Polskim Instytutem Naukowym w Kanadzie, Polskim Instytutem Naukowym i Muzeum w Budapeszcie.

Nowa odsłona projektu kierowana jest również do osób prywatnych. Pamiątki rodzinne to często nieznane dotąd dokumenty i kryjące się za nimi historie wyjątkowych ludzi. Ciekawie opracowane, w formie artykułów i podcastów, trafiają do szerszego grona odbiorców. W trakcie 5 lat funkcjonowania projektu zaufanie ze strony darczyńców przyniosły efekt w postaci 1740 nabytków.

APP 2.0 wiąże się także z nową odsłoną strony projektu, która nie tylko w przejrzysty i interesujący sposób prezentuje ideę funkcjonowania projektu, ale posiada również funkcjonalność pozwalającą na przesyłanie dokumentów do oceny archiwalnej z dowolnego urządzenia elektronicznego.

Pozyskane w ramach projektu APP archiwalia prezentowane są szerokiej publiczności podczas konferencji naukowych, w publikacjach książkowych, internetowych, a także na licznych wystawach. Niedawno, bo 16 września br. miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy czasowej „Ramię krzep – Ojczyźnie służ” poświęconej 135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce, zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Wystawę będzie można zobaczyć w muzeum do 31 marca 2023 r. Z kolei w październiku 2022 r. ukaże się dwujęzyczna publikacja – Polskie ślady w Solurze i Zuchwilu – przygotowana przez IPN i Muzeum Tadeusza Kościuszki w Solurze. Przedstawia historię pomnika grobowego Tadeusza Kościuszki i Kaplicy Polskiej w Szwajcarii oraz fakty związane z internowaniem żołnierzy 2. Dywizji Strzelców Pieszych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...