Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz Forum Edukatorów Muzealnych przygotowały zbiór zasad dla edukatorów prowadzących zajęcia w muzeach oraz uczestników tych zajęć.
Zalecenia dla prowadzących zajęcia:
- Prowadzący powinien przygotować ofertę zajęć i materiałów online.
- Prowadzący powinien przygotować ofertę zajęć w otwartej przestrzeni.
- Edukatorzy (i uczestnicy zajęć)nie powinni wykazywać objawów przeziębienia lub choroby.
- W trakcie zajęć edukacyjnych edukator powinien być ubrany w maskę lub przyłbicę (zalecana jest maska).
- Przed rozpoczęciem zajęć edukator musi zdezynfekować ręce płynem odkażającym, a następnie założyć przyłbicę lub maskę.
- Edukator na początku zajęć edukacyjnych powinien poinformować uczestników o obowiązkach dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego w trakcie zajęć.
- W czasie prowadzenia zajęć zalecane jest stałe zachowywanie dystansu co najmniej 1,5 metra od uczestników.
- W przypadku uczestników zajęć indywidualnych zaleca się zbieranie danych kontaktowych od tych osób (z uwzględnieniem przepisów RODO); dane te powinny być przechowywane w muzeum przez 2 tygodnie, na wypadek konieczności kontaktu w razie wykrycia potencjalnego zakażenia COVID-19.
- W przypadku grup zorganizowanych muzea powinny zbierać i przechowywać przez co najmniej 2 tygodnie dane kontaktowe do opiekuna grupy lub organizatora wizyty w muzeum.
- Limit osobowy uczestnictwa należy uzależnić od warunków wewnętrznych.
- W przypadku grup szkolnych, które przyjechały do muzeum razem, nie należy dzielić grup na mniejsze jednostki, o ile warunki wewnętrzne na to pozwalają (klasa szkolna funkcjonuje cały czas razem, codziennie w przestrzeni szkoły); rekomendowane jest zachowanie odpowiedniego dystansu grupy i edukatora.
- Limit osobowy uczestnictwa w zajęciach plenerowych ograniczony jest rozległością terenu, typem zajęć oraz wielkością grupy.
Zalecenia dla uczestników zajęć:
- Uczestnik zajęć powinien być wyposażony w maskę ochronna lub przyłbicę.
- Uczestnik zajęć powinien zachowywać dystans 1,5 m od innych uczestników oraz prowadzącego.
- Uczestnik zajęć przed wejściem do muzeum i rozpoczęciem zajęć powinien zdezynfekować ręce z wykorzystaniem płynu udostępnionego przez muzeum.
- Zaleca się stosowanie przez uczestników warsztatów rękawiczek jednorazowych.
Organizacja przestrzeni:
- Odstęp między poszczególnymi uczestnikami (także podczas zajęć na zewnątrz) powinien wynosić minimum 1,5 m.
- Należy zapewnić odpowiednią przestrzeń dla uczestnika zajęć we wnętrzach – rekomendowane co najmniej 3 m2.
- Zajęcia mogą być realizowane równolegle dla większej ilości grup tylko wówczas, gdy odbywają się bezkolizyjnie: w różnych częściach muzeum, bez pokonywania tych samych traktów komunikacyjnych w tym samym czasie, z uwzględnieniem odrębnych miejsc rozpoczęcia i zakończenia zajęć.
- Materiały pomocnicze przekazywane przez edukatora podczas zajęć powinny być użytkowane tylko przez jedną osobę – obowiązuje zasada: ilu uczestników, tyle kompletów materiałów.
- Należy zapewnić miejsce do magazynowania pomocy dydaktycznych – czyste komplety powinny być przechowywane oddzielnie i oddzielnie użyte, nawet jednorazowo.
- Należy rozważyć całkowite wyłączenie z użytkowania szatni, dlatego uczestnicy zajęć powinni przynosić ze sobą jak najmniej rzeczy zbędnych – jeśli nie będzie to możliwe, należy korzystać z mobilnych wieszaków, systematycznie dezynfekowanych.
- W przypadku realizacji warsztatów poszczególne stanowiska powinny być oddalone od siebie o co najmniej 2 metry w każdą stronę. Przy jednym stanowisku powinien pracować tylko jeden uczestnik warsztatów.
- Stoły i powierzchnie warsztatowe powinny być dezynfekowane po każdych zajęciach.
Procedury dezynfekcji:
- Należy opracować procedurę dezynfekcji materiałów użytych podczas zajęć, np.: użyte materiały edukacyjne (koszyk, stroje edukacyjne, pomoce dydaktyczne, plastyczne) spryskać płynem dezynfekującym; po spryskaniu materiałów edukacyjnych, zdezynfekować płynem także ręce i odczekać ok. 2 minuty; przyłbicę przetrzeć płynem dezynfekcyjnym; zdezynfekować płynem odkażającym ręce, odczekać ok. 2 minuty; do wszystkich używanych materiałów przyczepić kartkę „użyto dnia: ….”; umyć ręce ciepłą wodą z mydłem.
- Należy wyznaczyć czas kwarantanny dla materiałów, strojów, przyłbic użytych podczas zajęć – zaleca się, aby nie był on krótszy niż 72 godziny (3 doby).
- W miarę możliwości zaleca się wykonywanie ozonowania materiałów dydaktycznych, o ile nie są muzealiami/zabytkami znajdującymi się pod ochroną konserwatorską.
- Zaleca się częste i regularne wietrzenie sal muzealnych, w których odbywają się zajęcia, i cogodzinne wietrzenie sal warsztatowych.