czwartek, 2 maja, 2024

Muzeum Podlaskie prezentuje zabytek miesiąca

Zabytkiem miesiąca w styczniu jest wyjątkowy srebrny naszyjnik odkryty w miejscowości Czarna Wielka datowany na koniec XI – połowę XII w., ze zbiorów Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Naszyjnik wykonano z dziesięciu drutów skręconych parami, które następnie owinięto wokół siebie. Stanowi on masywną obręcz, która uformowana została w taki sposób, aby jej przednia część prezentowała się najokazalej, miała największą średnicę. Końce drutów wlutowano w srebrne sztabki, które rozklepano w taśmy, zwężające się ku końcom. Jedno z zakończeń naszyjnika zwinięto w rurkowate uszko, koniec drugiego jest odłamany. Od zewnątrz taśmy ozdobione zostały ornamentem kreskowanych linii.

Ozdoby tego typu znane są z terenów Słowiańszczyzny zarówno wschodniej, jak i zachodniej. Przeważnie stanowią elementy skarbów, rzadziej znajdowane są na cmentarzyskach. Zabytek z Czarnej Wielkiej do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku przekazano jako dar. Według relacji jego znalazcy pochodzi z cmentarzyska z grobami w obudowach kamiennych.

naszyjnik, Czarna Wielka, gm. Grodzisk, woj. podlaskie, koniec XI – połowa XII w., srebro, MB/A/215, kat. 930, ze zbiorów Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...