niedziela, 22 grudnia, 2024

Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego w Ciechocinku

Jak jest pozyskiwana sól z solanki? Jak powstał największy ośrodek uzdrowiskowy w centralnej Polsce? Na te pytania odpowiada wystawa, którą można oglądać w Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego w Ciechocinku.

– Ciechocinek, jedno z najsławniejszych polskich uzdrowisk, jest miejscem gdzie mieszkańcy i nasi goście mogą spędzać czas w wyjątkowym otoczeniu, korzystając z dobrodziejstw zdrowotnych solanki – podkreśla gospodarz województwa Piotr Całbecki.

Zabytkowa warzelnia soli to ostatnim etap ciągu technologicznego wytwarzania ciechocińskiej soli spożywczej. Służy od blisko dwóch wieków, a prace związane z wytwarzaniem soli są nadal wykonywane ręcznie przez pracowników nazywanych warzelnikami. Bogate złoża solanki i mikroklimat roztaczający się wokół tężni stały się motorem rozwoju Ciechocinka jako miejscowości uzdrowiskowej.

Muzeum powstało w nieużywanej obecnie części warzelni soli przy ulicy Solnej 6, gdzie wcześniej znajdowała się zaledwie skromna wystawa. Dzięki gruntownemu remontowi, który został dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, powstało miejsce, gdzie mieszkańcy i turyści mogą oglądać zabytkowe urządzenia, aparaty do gimnastyki leczniczej z początku ubiegłego wieku, a także poznać historię lecznictwa uzdrowiskowego.

W ciechocińskiej warzelni soli odbywa się ostatni etap odparowywania i krystalizacji solanki. Roztwór dociera tu rurociągiem, następnie jest podgrzewany, a tworzące się kryształki suszy się w parownikach. W procesie produkcji powstają także szlam i ług, które są wykorzystywane do zabiegów leczniczych.

Poza zabytkową warzelnią soli (w skład której wchodzi otwarte w 2020 muzeum) Uzdrowisko Ciechocinek SA zarządza tężniami solankowymi, fontanną Grzybek i czterema obiektami szpitalno-sanatoryjnymi: Szpitalem Uzdrowiskowym nr 4 „Dom Zdrojowy”, Łazienkami Uzdrowiskowymi nr 1, Sanatorium Uzdrowiskowym nr 6 Grażyna i Dziecięcym Szpitalem Uzdrowiskowym nr 3 im. dra Markiewicza.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...