piątek, 17 maja, 2024

MobiDIG zawita do skansenu na Święto Etnografii

9 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej. W tym roku odbędzie się on pod hasłemETNObiblioteki. Od rękopisów do baz danych”.

Regionalne obchody w województwie śląskim zorganizowały wspólnie Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, Instytut Myśli Polskiej im. W. Korfantego w Katowicach, Stowarzyszenie Wikimedia Polska oraz  Śląski Oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Bytomiu. Wydarzenie odbędzie się w chorzowskim skansenie.

– Czwarta edycja święta etnologii poświęcona jest promocji bibliotek posiadających w swoich zasobach pozycje z zakresu etnografii, etnologii i antropologii kulturowej oraz dyscyplin pokrewnych. To niezwykle istotne by pokazać biblioteki etnograficzne zarówno jako zasoby tradycyjnych zbiorów – rękopisów czy druków, ale także uświadomić, że od dawna utrwalamy te zbiory poprzez digitalizację czy cyfrowy zapis oraz udostępniamy w sieć. Etnolodzy korzystają z takich narzędzi i wykorzystują je kreatywnie by zachować nasze dziedzictwo kulturowe i popularyzować je w najbardziej dostępny sposób – mówi Barbara Klajmon, kierownik Działu Obiektów i Zabytków Ruchomych.

Zgodnie z hasłem tegorocznego Dnia Etnografii podczas chorzowskiej konferencji prezentowane będą zarówno przykłady zbiorów cyfrowych jak i publikacje popularyzatorskie i naukowe wydawane w sposób tradycyjny, drukowany.

O projektach cyfrowych związanych z etnografią i etnologią mówić będą m.in. przedstawicielki Projektu EtnoWiki. Jest to grupa wikipedystek-antropolożek i wikipedystów-antropologów angażujących się w działania koncentrujące się na zadaniach związanych z tworzeniem, korygowaniem, uzupełnianiem i tłumaczeniem na język polski haseł związanych z antropologią kulturową, etnologią i etnografią. Klara Sielicka-Baryłka opowie o muzealniczych i cyfrowych projektach Etno Wiki, zaś Maria Weronika Kmoch, na przykładzie projektu „Wikipedia na Kurpiowszczyźnie” pokaże jak Etno Wiki działa w praktyce – obie panie reprezentują Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

Na święto etnografii i etnologów do chorzowskiego skansenu zawita Mobi DIG – pojazd/pracownia Instytutu Myśli Polskiej im. W. Korfantego w Katowicach stworzony specjalnie do digitalizacji dziedzictwa kulturowego województwa śląskiego (m.in. fotografii, książek, strojów, gwary czy obrzędów).

– MobiDIG Mobilne Centrum Digitalizacji jest odpowiedzią na potrzeby środowiska lokalnych instytucji i organizacji kultury, izb regionalnych i prywatnych kolekcjonerów, którzy chcą nieodpłatnie, dzielić się posiadanymi zbiorami z wszystkimi zainteresowanymi. Zasoby instytucji, organizacji kulturalnych, izb regionalnych i prywatnych kolekcjonerów są przez nas nieodpłatnie utrwalane w postaci cyfrowej przy pomocy skanerów do dokumentów, skanerów do obiektów 3D, aparatów fotograficznych, kamer cyfrowych oraz dronów – mówi Łukasz Dziuba z Instytutu Myśli Polskiej im. W. Korfantego w Katowicach.

Pracownia na kołach stworzona na bazie Mercedesa Sprintera stanie przed budynkiem głównym chorzowskiego skansenu, będzie można do niej zajrzeć i dowiedzieć się jak w praktyce wygląda utrwalanie zbiorów.

Przedstawiciele Instytutu Myśli Polskiej – Łukasz Dziuba i dr Robert Garstka,  opowiedzą o tym jak przenosi się historię do Internetu na przykładzie Mobilnego Centrum Digitalizacji zaś Łukasz Balczarek i Paweł Siodłok, pokażą jak wygląda warsztat dokumentacji dziedzictwa w warunkach domowych – bez konieczności użycia specjalistycznego sprzętu.

Na zakończenie części poświęconej zasobom cyfrowym  wystąpi Agata Krajewska, adiunkt muzealny z  Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, która opowie o cyfryzacji etnomuzykologicznej kolekcji prof. Adolfa Dygacza. Referat Agaty Krajewskiej będzie podsumowaniem dotychczasowych zadań zrealizowanych w III etapie projektu digitalizacji dorobku śląskiego folklorysty – Adolfa Dygacza. Ponadto zaprezentowane zostaną archiwalne nagrania muzyki ludowej z Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, rękopisy badacza oraz pozostałe dokumenty znajdujące się w jego kolekcji.

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną dwie publikacje książkowe.

Pierwszą będzie książka Małgorzaty Pietrzak „Ciotka Nyszka i spółka” wydana przez Instytut Myśli Polskiej im. W. Korfantego w Katowicach. Publikacja zawiera dwanaście krótkich, ilustrowanych opowiadań w porządku kalendarzowym – od września do sierpnia – tworzy widzianą oczami dzieci mozaikę scen z życia wsi Górnego Śląska. Jest to wieś specyficznie pojęta, ponieważ autorka dorastała w sercu Rudy Śląskiej, jednak tutaj – jak w wielu górnośląskich miastach – do dzisiaj pełno jest miejsc, gdzie pomiędzy blokowiskami czy familokami znajdziemy schowane w kępach drzew enklawy wiejskiego życia.

Drugą prezentowaną publikacją będzie książka pt. „Tu się wszystko zaczło” Edwarda Jona, która poprzez osobę autora oraz tematykę również ma silnie związki z Rudą Śląską. Książka jest czwartą z serii zatytułowanej „Jako downi bywało”, w ramach której Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” wydaje dzieła depozytariuszy niematerialnego dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Od poprzednich różni ją jednak to, że narracja Edwarda Jona jest wielką opowieścią… o fedrowaniu – w znaczeniu dosłownym i metaforycznym. Publikacja daje wgląd w obyczajowość, obrzędowość, wierzeniowość  i folklor słowny, przybliża elementy kultury materialnej, codzienność społeczności lokalnej i środowisko zawodowe górników węgla kamiennego.

W konferencji uczestniczyli będą  autorzy obydwu publikacji – będzie więc okazja by porozmawiać z nimi bezpośrednio.

Uwaga – Mobi DIG będzie dostępny pod budynkiem muzeum przez cały czas trwania konferencji.


Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej

„ETNObiblioteki. Od rękopisów do baz danych”.

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, Instytut Myśli Polskiej im. W. Korfantego w Katowicach, Stowarzyszenie Wikimedia Polska, Śląski Oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Bytomiu zapraszają:

10.00–12.30

  • Klara Sielicka-Baryłka, Stowarzyszenie Wikimedia Polska Projekty Etno Wiki w środowisku muzealniczym i cyfrowym
  • Maria Weronika Kmoch, Stowarzyszenie Wikimedia Polska Etno Wiki w praktyce – projekt „Wikipedia na Kurpiowszczyźnie”
  • Łukasz Dziuba, Robert Garstka, Instytut Myśli Polskiej im. W. Korfantego w Katowicach Przenosimy historię do Internetu – Mobilne Centrum Digitalizacji
  • Łukasz Balczarek, Paweł Siodłok, Instytut Myśli Polskiej im. W. Korfantego w Katowicach Domowy etnolog – warsztat nieprofesjonalnej dokumentacji dziedzictwa kulturowego
  • Agata Krajewska, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” Cyfryzacja etnomuzykologicznej kolekcji prof. Adolfa Dygacza – omówienie zasobów archiwalnych, cel projektu i obecny stan badań

12:30–13.00

  • Przerwa kawowa

13.00–14.00

  • Małgorzata Pietrzak, Instytut Myśli Polskiej im. W. Korfantego w Katowicach: Prezentacja książki „Ciotka Nyszka i spółka”
  • Agnieszka Przybyła-Dumin, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, Edward Jon Prezentacja książki „Tu sie wszysko zaczło” z serii „Jako downi bywało”

14.00–14.30

  • Prezentacja Mobilnego Centrum Digitalizacji Instytutu Myśli Polskiej im. W. Korfantego w Katowicach (przed budynkiem głównym) Dla chętnych zwiedzanie chorzowskiego skansenu oraz wystaw czasowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...