piątek, 22 listopada, 2024

Emocje w murach muzeum [tekst niesponsorowany, ale z serca polecany]

Nie mogłam przejść obojętnie obok publikacji Pani profesor Doroty Folgi-Januszewskiej – ikony polskiej muzeologii – z kilku powodów, które mam zamiar przybliżyć Państwu w bardzo krótkim felietonie. Zapraszam i zapewniam, że obędzie się bez spoilerów. 😉

Muzeum dziś

Przejście z modelu muzeum-świątyni (muzeum templum) na opiniotwórczą agorę (muzeum forum) jest dla współczesnego Odbiorcy okazją do wyrażenia swoich opinii w przestrzeni temu sprzyjającej. Wszelkie działania aktywizujące pozwalają na uzewnętrznienie się zarówno osób młodych, jak i dorosłych, którzy wyjście na wernisaż czy udział w spotkaniu dyskusyjnym kojarzą z formą twórczej rekreacji. Elementy edukacji włączającej zdają się być dziś czymś oczywistym, co tylko umacnia rosnące znaczenie partycypacji w muzeum.

Czy istnieje zatem lepsza forma komunikacji niż udział w muzealnych aktywnościach? Pewnie tak, niemniej etyka zawodu i zamiłowanie do sztuki dość dosadnie wpływają na mój sposób myślenia w tej kwestii.

Idzie nowe!

Kiedy ładnych kilka lat temu podjęłam się kształcenia z zakresu terapii zajęciowej, instruktorzy wyrażali jawne obawy przed stale powiększającym się wachlarzem form terapeutycznych. Z upływem czasu w pełni rozumiem tę powściągliwość i jestem zarazem niezmiernie wdzięczna za zasygnalizowanie wówczas problemu, który realnie istnieje – rozwijający się wachlarz oddziaływań terapeutycznych może w pewnym momencie przeniknąć wszystkie rodzaje rozrywki i rekreacji, niekoniecznie w sposób merytoryczny.

Wdrożenie quasi-terapeutycznych działań w wielu miejscach jest kwestią dyskusyjną. Problem z wykorzystywaniem mechanizmów, mających znamiona pomocy niesionej wyłącznie przez specjalistów, wiąże się z koniecznością nawiązania porozumień z fachowcami lub właściwej systematyzacji pracy muzealnika. Skoro jednak pojęcie muzeoterapii rozgościło się na salonach, należy się nad nim sumiennie pochylić…

Tym samym, sięgnięcie po publikację „Emocjoneum. Muzeum jako instytucja emocji” to kompleksowe zapoznanie się zarówno z pojęciem muzeoterapii, jak i najważniejszymi wydarzeniami historycznymi kształtującymi muzealnictwo w otwartej, pro-społecznej formule.

👇
https://sklep.wilanow-palac.pl/pl/p/Emocjoneum.-Muzeum-jako-instytucja-emocji-EBOOK/562
https://sklep.wilanow-palac.pl/pl/p/Emocjoneum.-Muzeum-jako-instytucja-emocji/561

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Aleksandra Wańczyk
Aleksandra Wańczyk
Muzeolożka, czynna muzealniczka, asystentka Osób Niepełnosprawnych, członkini ICOM Polska i Stowarzyszenia Muzealników Polskich, pilotka wycieczek. Doktorantka Uniwersytetu Ignatianum. Organizatorka konferencji i seminariów z zakresu edukacji muzealnej i dostępności. Miłośniczka prac twórczych, literatury faktu, gotowania i... bloków. Od lat jestem nierozerwalnie związana z wolontariatem i działalnością pro-bono. Dzięki Muzeon.pl mogę podzielić się swoimi przemyśleniami na rozmaite tematy. Zainteresowania badawcze kieruję wszędzie tam, gdzie czynnik ludzki - szczególnie ten "trudny".

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...