sobota, 23 listopada, 2024

Nowa wystawa w MCK

15 czerwca o godz. 18:00 zapraszamy na wernisaż wystawy „Litwa. Dwa stulecia fotografii”. Ekspozycja jest opowieścią o Litwie i jej mieszkańcach, historii i pamięci, a także wybranych motywach kształtujących litewską tożsamość.

Fotografie są różnorodne w treści i formie. Łączy je jednak poszukiwanie piękna w tym, co zwyczajne i codzienne.

 Prezentacja ma charakter przekrojowy: najstarsze z pokazywanych zdjęć pochodzą z XIX wieku, najnowsze z 2023 roku. Oprócz kanonicznych dzieł uznanych mistrzów będzie można na niej zobaczyć prace artystów mniej oczywistych, w tym twórców emigracyjnych. Zbiór tradycyjnych odbitek dopełniają książki i albumy fotograficzne.

Ekspozycja nie jest typową retrospektywą ujętą w chronologiczne ramy, ale koncentruje się wokół wybranych wątków i tematów, co odzwierciedlają tytuły jej poszczególnych działów: „Atelier”, „Tydzień w Wilnie”, „Wędrówki fotografa”, „Cisza”, „Autoportret”, „Osobiste pamięci” oraz „Różnorodna Litwa”.

Fotografie są bardzo różnorodne w treści i formie. Łączy je jednak poszukiwanie piękna w tym, co zwyczajne i codzienne. Większość kadrów cechuje poetyckość, spokój i melancholia. Prace zostaną wyeksponowane tak, by pokazać współzależności między kolejnymi pokoleniami artystów i artystek. Twórcy tej miary co Józef Czechowicz, Stanisław Kazimierz Kossakowski oraz klasycy „litewskiej szkoły fotografii” Antanas Sutkus, Romualdas Rakauskas i Romualdas Vikšraitis zestawieni zostaną z kolejną generacją twórców, takich jak Tadas Kazakevičius, Indrė Šerpytytė czy Paulius Petraitis.

Na zdjęciach można odnaleźć liczne wątki specyficzne nie tylko dla Litwy, ale odnoszące się do wspólnych doświadczeń obywateli Europy Środkowej. Wilno jest przecież ważnym miastem także dla Polaków i Białorusinów, a dramatyczne przeżycia związane z radziecką okupacją dotyczyły obywateli wielu państw tej części kontynentu. Wystawa „Litwa. Dwa stulecia fotografii” to zatem kolejna ekspozycja, która poprzez fotografię opowiada o historii Europy Środkowej, podobnie jak „Fotoblok. Europa Środkowa w książkach fotograficznych” (2019) i „Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy” (2021).

Wystawie towarzyszyć będzie polsko-angielski, bogato ilustrowany album.
Zdjęcie: Romualdas Rakauskas, „Wilno”, 1964

Koncepcja programowa

Agata Wąsowska-Pawlik, Łukasz Galusek

Koncepcja i scenariusz wystawy

Adam Mazur

Kuratorzy

Adam Mazur, Vilma Samulionytė, Natalia Żak

Współpraca kuratorska

Monika Rydiger

Redakcja merytoryczna tekstów na wystawę

Natalia Żak

Aranżacja plastyczna

Anna Wisz

Produkcja wystawy

Karolina Wójcik

Współpraca

Joanna Biegacz, Jan Burnatowski, Ewa Czarnecka, Gintaras Česonis, Marzena Daszewska, Magdalena Grabias, Dawid Górny, Joanna Hojda-Pepaś, Agata Klejzerowicz, Dorota Korohoda, Dorota Kosiec, Daniel Krawczyk, Adam Ladziński, Paulina Małochleb, Aleksandra Marczuk-Radoszek, Regina Mynarska, Paulina Orłowska-Bańdo, Łukasz Pieróg, Aleksandra Rak, Paulina Roszak-Niemirska, Agnieszka Sachar, Anna Sawłowicz, Gytis Skudžinskas, Klaudia Słupek, Natalia Strzelecka, Paulina Sweet, Anna Śliwa

Źródło: https://mck.krakow.p

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł