sobota, 23 listopada, 2024

Arytmetyka wojny. Bitwy II wojny światowej w 15 infografikach

W MIIWŚ miała miejsce premiera oraz promocja publikacji pt. Arytmetyka wojny. Bitwy II wojny światowej w 15 infografikach, która odbyła się w ramach kolejnej odsłony cyklu Spotkań z historią. Gościem specjalnym wydarzenia był wybitny historyk i autor bestselerowych książek – prof. Richard Overy, który wygłosił wykład pt. Niewygodny gość? Alianci zachodni i Polska w II wojnie światowej.


 Gości wydarzenia powitał dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prof. Grzegorz Berendt, po czym uczestnicy promocji mieli okazję wysłuchać prelekcji wybitnego historyka, specjalizującego się w tematyce II wojny światowej. Prof. Overy w swoim wystąpieniu wskazał między innymi na ambiwalentny stosunek Zachodu do Polski. Podkreślając jednak, że pomimo tego: polskie wojska nadal walczyły z wyróżnieniem i odwagą na głównych teatrach wojny.  <<Arytmetyka wojny>> – wskazał prof. Overy – opisuje m.in. wkład pod El Alamein, w inwazji na Sycylię oraz w długiej i żmudnej kampanii wzdłuż Półwyspu Apenińskiego, której kulminacją był heroiczny szturm na Monte Cassino w maju 1944 roku. 
Więcej na temat treści publikacji opowiedzieli jej autorzy, którzy w Arytmetyce wojny postanowili, między innymi za pomocą infografik, przywołać 15 drugowojennych bitew. W proces powstawania książki łącznie było zaangażowanych ponad 20 osób. O kulisach prac nad publikacją opowiedzieli pracownicy MIIWŚ: główny pomysłodawca oraz redaktor Arytmetyki… Karol Szejko oraz Natalia Gawryluk odpowiedzialna za szatę graficzną książki, która podczas krótkiej prezentacji  wskazała, iż osobom zaangażowanym w projekt, przez cały czas jego trwania, towarzyszyła myśl, że próbując przekazać pewne treści niezwykle istotne jest, by ich odbiorcy odczuwali swego rodzaju zdziwienie i zaskoczenie, ponieważ to ono prowadzi do zrozumienia.


Więcej na temat publikacji na: https://muzeum1939.pl/arytmetyka-wojny-bitwy-ii-wojny-swiatowej-w-15-infografikach/publikacje/5967.html


tekst: dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj